Metoda kradzieży samochodu „na walizkę” nazywana jest tak, gdyż urządzenie, którym posługują się złodzieje często przypomina właśnie walizkę. System keyless (bez kluczykowy) coraz częściej występuje w nowych pojazdach. Złodzieje nie pozostają w tyle i chętnie wykorzystują ten system, aby w ciągu kilku minut dokonać kradzieży auta.

Działanie przestępcy polega na włamaniu się do samochodu za pomocą elektronicznego czujnika w ten sposób, że jeden ze złodziei podchodzi jak najbliżej kluczyka do auta i za pomocą specjalnego skanera wyszukuje jego sygnał. Specjalna walizka łamie zabezpieczenia i odbiera sygnał co umożliwia otwarcie pojazdu i jego uruchomienie bez wywołania alarmu.

– Przede wszystkim musimy zadbać o kluczyk pojazdu. W domu najlepiej włożyć go do metalowego pudełka, poza nim do specjalnego pokrowca czy zawinąć w folię aluminiową – mówi st.asp. Łukasz Szuwikowski Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie. – Najlepiej kupić specjalne etui lub inne opakowanie na kluczyk zbliżeniowy do auta, które tłumi sygnały radiowe i zmniejsza ryzyko przechwycenia przez złodziei sygnału emitowanego przez kluczyk. Takie profesjonalne etui są już dostępne na rynku – dodaje policjant.