Polkowiczanie niebawem pojadą zupełnie nową ulicą Dąbrowskiego. Droga z Polkowic do kopalni Rudna Główna i dalej do Drogi Wojewódzkiej nr 331 będzie bezpieczna i komfortowa. Środki na ten cel, prawie 23 mln zł, pozsykano z Rządowego Funduszu Polski Ład.

Przed budynkiem Związku Gmin Zagłębia Miedziowego odbyło się spotkanie samorządowców z Krzysztofem Kubowem, szefem gabinetu politycznego premiera. Minister Kubów przywiózł ze sobą promesy na środki pochodzące z Polskiego Ładu, przeznaczone na inwestycje w gminach powiatu polkowickiego. Dla Gminy Polkowice to kwota aż 22 mln 800 tys. zł!

– Za te środki te przebudujemy tę część ulicy Dąbrowskiego, która prowadzi od Ronda Wolności do Zakładów Górniczych „Rudna”, a następnie wpina się w drogę wojewódzką nr 331 –mówi Łukasz Puźniecki Burmistrz Polkowic.  – To bardzo ruchliwy odcinek, skupiający w sobie całe natężenie pojazdów zmierzających do i z kopalni. Dlatego remont tego odcinka ujęliśmy w naszym gminnym programie „Bezpiecznie na szychtę” –dodaje włodarz miasta.

W ramach tej inwestycji powstanie nie tylko zupełnie nowa nawierzchnia, spełniająca najwyższe standardy jakości, ale także oświetlenie uliczne, ścieżka rowerowa oraz miejsca postojowe dla samochodów.  Prace projektowe w tym zakresie są na bardzo zaawansowanym poziomie, dlatego należy się spodziewać, że w najbliższym czasie zostanie ogłoszony przetarg na tę inwestycję.

Promesę na kwotę 22 mln 800 tys. zł burmistrz Łukasz Puźniecki odebrał z rąk Krzysztofa Kubowa, szefa gabinetu politycznego premiera, podczas spotkania z samorządowcami z terenu powiatu polkowickiego.

– Dzięki tym środkom małe ojczyzny będą mogły realizować kolejne inwestycje, łącznie to prawie 110 milionów złotych w inwestycjach dla samorządów powiatu polkowickiego. Niezmiernie się z tego cieszę, bo budujemy silne Zagłębie Miedziowe, a to jest kolejny krok do tego, aby ten rozwój był jeszcze bardziej dynamiczny – powiedział minister Krzysztof Kubów.

Gmina Polkowice już po raz drugi pozyskała na wydatki inwestycyjne środki z Polskiego Ładu. Jesienią ubiegłego roku, w pierwszej edycji rządowego funduszu, do gminnego budżetu Polkowic trafiło 18 mln zł. W sumie, od początku tej kadencji, polkowicki samorząd pozyskał z zewnątrz ponad 122 mln zł.

– To jest kwota która cieszy i która jest zupełnym rekordem, nie tylko w skali naszej gminy – mówi Łukasz Puźniecki Burmistrz Polkowic.

Wraz z Polkowicami środki z Rządowego Funduszu Polski Ład otrzymały: Związek Gmin Zagłębia Miedziowego, Powiat Polkowicki, Gmina Gaworzyce, Gmina Radwanice, Gmina Chocianów, Gmina Przemków orz Gmina Grębocice.