Utracone dokumenty tj. karty płatnicze należy zastrzec w banku. Może to być dowolna placówka bankowa. Inne dokumenty zastrzegamy w urzędzie i na policji. Nie trzeba zwlekać. Czas ma wielkie znaczenie.
Wystarczyła chwila nieuwagi i torebka nagle zniknęła, a z nią dowód, komórka, pieniądze. Prawdopodobnie padliśmy ofiarą złodzieja? Unikniemy dalszych kłopotów i zmniejszymy straty, gdy o kradzieży powiadomimy odpowiednie instytucje.
– Kradzież czy zgubienie dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu czy innego dokumentu tożsamości to bardzo poważny problem, mogący doprowadzić do wykorzystania naszych danych do celów przestępczych. Dlatego działajmy jak najszybciej – mówi st.asp. Łukasz Szuwikowski oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie.
Utracone dokumenty tj. karty płatnicze należy najpierw zastrzec w banku. Może to być dowolna placówka naszego banku. Do zastrzegania kart w większości banków funkcjonuje jeden numer: +48 828 828 828. Kolejne kroki, które należy wykonać to powiadomienie policji – w przypadku, jeżeli dokumenty utracono w wyniku kradzieży. Następnie o zgubieniu, czy kradzieży dokumentu należy powiadomić najbliższy urząd, który wydał dokument i złożyć wniosek o wyrobienie nowego.
– Najważniejsze dokumenty jakich utratę powinniśmy zastrzegać to: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, karta pobytu, książeczka wojskowa, dowód rejestracyjny i karta płatnicza. Pamiętajmy, ze bez względu na to czy dokumenty skradziono czy zgubiono, mogą one posłużyć do prób wyłudzenie kredytów, wynajem mieszkań, kradzieży wypożyczonych samochodów, czy zakładania fikcyjnych firm i wyłudzania zwrotu podatków – mówi st.asp. Łukasz Szuwikowski oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie.