Od 14-16 września będzie można zarejestrować swoje dziecko na bezpłatne badanie USG jamy brzusznej. Badania odbędą się w Polkowicach w ramach Ogólnopolskiego Programu Profilaktycznych Badań USG „NIE nowotworom u dzieci”. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

Unikalna, mobilna stacja Fundacji Ronalda McDonalda przyjedzie do Polkowic 9-10 października i przebada dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. Na pokładzie ambulansu składającego się z poczekalni, rejestracji oraz dwóch gabinetów lekarskich wyposażonych w nowoczesny sprzęt ultrasonograficzny, lekarze radiolodzy przebadają 140 zarejestrowanych polkowiczan. Formuła programu przewiduje skupienie się na badaniach USG jamy brzusznej w kierunku zmian nowotworowych oraz wrodzonych wad nerek i dróg moczowych.

Wczesna diagnoza pozwala na szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia zachowawczego czy chirurgicznego. Zapobiega to rozwojowi przewlekłej, a nawet schyłkowej niewydolności nerek, wymagającej stosowania dializ lub przeszczepów. W Polsce na przewlekłą chorobę nerek cierpi ponad cztery miliony osób dorosłych, ale jest ona rozpoznawana u zaledwie pięciu procent z nich.

– Wczesna wykrywalność chorób, szczególnie u dzieci, to najważniejszy element profilaktyki zdrowotnej. Dlatego cieszę się, że gmina Polkowice może po raz kolejny przyłączyć się do szczytnej akcji „NIE nowotworom u dzieci”, realizowanej przez fundację Ronalda McDonalda. To część misji, jaką jest troska polkowickiego samorządu o naszych mieszkańców, szczególnie tych najmłodszych – mówi Łukasz Puźniecki, Burmistrz Polkowic. – Zachęcam do zapisów, gdyż udział w badaniach bez rejestracji nie jest możliwy – dodaje.

Ambulans stanie w polkowickim rynku. Badanie USG dziecka trwa około 15 minut i jest bezpiecznym i bezbolesnym sposobem upewnienia się, że rozwój dziecka przebiega tak jak przebiegać powinien. Po zakończeniu rodzice otrzymują dodatkowe porady związane z koniecznością wykonania innych specjalistycznych badań i dalszej diagnostyki.

Badania są realizowane według standardów medycznych określonych dla tej grupy wiekowej przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne i wykonywane przez doświadczonych lekarzy radiologów, na co dzień pracujących w szpitalach pediatrycznych.

Liczba miejsc jest ograniczona. Aby wziąć udział w badaniu należy wcześniej zarejestrować dziecko dzwoniąc pod numer 76 847 41 55 w godzinach 10-14. O zapisie decyduje kolejność zgłoszeń.