Siedziałbym na fotelu, rozmawiałabym z ludźmi, rządziłbym Polkowicami. Mówiłbym innym ludziom, co mają robić, „ja bym dawał nowe prawa tak przedszkolaki wyobrażają sobie prace burmistrza. Z okazji Dnia Przedszkolaka najmłodsi polkowiczanie odwiedzili urząd gminy.

Najmłodsi polkowiczanie skorzystali z zaproszenia do Urzędy Gminy Polkowice i w ramach Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka mogli pozwiedzać zakamarki gabinetu szefa polkowickiego samorządu. Dla dzieci była to na pewno fajna przygoda, a przy okazji żywa lekcja samorządności.

– Jest to bardzo cenna inicjatywa, ponieważ pokazujemy, że dzieci mogą od najmłodszych lat uczestniczyć w życiu publicznym. Pokazujemy dzieciom, że są ważne, ale uświadamiamy, że w przyszłości to one mogą znaleźć się w tym miejscu – mówi Ewa Kowalik, wiceburmistrza ds. społecznych, która przyjmowała wyjątkowych gości w polkowickim Ratuszu.

Delegacje z pięciu polkowickich przedszkoli miejskich wraz z paniami nauczycielkami oraz dyrektorkami placówek zwiedzały gabinet burmistrza Polkowic. Dzieci mogły dotknąć i pooglądać wszystkie ciekawe przedmioty, ale i zasiąść na fotelu szefa polkowickiego samorządu. Rzecznik prasowy opowiadał im w tym czasie, czym zajmuje się gmina i sam burmistrz.

– Taki dzień jest dla dzieci, które uczęszczają do przedszkoli, bardzo szczególny. Mogą przyjść do gabinetu burmistrza, zapoznać się z jego pracą. Dzieci były energiczne, żwawe i zachwycone. Co niektóre mają już potencjał zostać zastępcą burmistrza, więc tego im życzę w przyszłości – mówi Magdalena Bednarek, dyrektorka Przedszkola Miejskiego nr 5 w Polkowicach.

Dodatkowo dzieci zostały zaproszone do pokoju konferencyjnego, w którym Łukasz Puźniecki przyjmuje gości na co dzień. Dzieci zasiadały wokół stołu narad. Mogły porozmawiać z pracownikami urzędu. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku oraz dyplomu ze zdjęciem upamiętniającym wizytę.

Najodważniejsze przedszkolaki, jak prawdziwi samorządowcy, stanęły na ściance medialnej i udzieliły wywiadu do telewizji. Oto, jakich odpowiedzi udzielały do kamery.

Czym zajmuje się burmistrz Polkowic?  Przedszkole Miejskie nr 3: „Burmistrz Polkowic robi takie rzeczy, że rządzi Polkowicami i jeszcze różne rzeczy inne”

Przedszkole Miejskie nr 6: „Burmistrz pilnuje miasta i by nic złego się nie stało”

Co Ty byś robił/robiła, gdybyś był/była burmistrzem Polkowic?  Przedszkole Miejskie nr 3: „Siedziałbym na fotelu”, „Rozmawiałabym z ludźmi”, „Rządziłbym Polkowicami. Mówiłbym innym ludziom, co mają robić”, „Ja bym dawał nowe prawa”

Przedszkole Miejskie nr 5:„Ja bym rządził całym światem”, „Gadałbym z ludźmi o jakichś dokumentach”, „A ja bym chciał zastępować burmistrza”

Przedszkole Miejskie nr 6: „Ja bym grała na komputerze”, „Ja bym gotowała jedzenie”

Przedszkole Miejskie nr 4: „Trzeba bardzo ciężko pracować”, „Podpisywałabym papiery”, „Zapowiadałabym wiadomości”.

Wizyta najmłodszych polkowiczan odbyła się w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka, który przypada 20 września.

– Z tej okazji życzę beztroski, codziennego uśmiechu, życzliwości. Jak najwięcej radości i zabawy. Korzystania z czasu dzieciństwa i wiele nauki poprzez zabawę – mówi Ewa Kowalik, wiceburmistrza ds. społecznych.