Z Kompetentnymi nam po drodze

0
328

Z Kompetentnymi nam po drodze – KGHM kontynuuje program patronacki dla szkół w Zagłębiu Miedziowym

Setki nowych uczniów, tysiące absolwentów i ścisła współpraca – KGHM podpisał porozumienia z 9 szkołami ponadpodstawowymi z Zagłębia Miedziowego o współpracy w ramach programu „Kompetentni w branży górniczo-hutniczej. KGHM – kluczowy partner w kształceniu zawodowym” na nowy rok szkolny 2022/23.

W tym roku szkolnym w klasach patronackich KGHM naukę rozpoczęło blisko 500 uczniów. Młodzież zdobywa wiedzę praktyczną w nowoczesnych pracowniach, które doposaża miedziowa spółka. Uczniowie do dyspozycji mają także m.in. pomieszczenie imitujące sztolnię, gdzie pod czujnym okiem instruktorów zdobywają wiedzę nt. konstrukcji stalowych. W ramach zajęć odbywają się praktyki w oddziałach KGHM, a najlepsi uczniowie mają szansę na stypendia.

Program „Kompetentni w branży” wystartował w 2018 roku i do tej pory objął kilka tysięcy uczniów szkół z powiatów: legnickiego, bolesławieckiego, lubińskiego, głogowskiego oraz polkowickiego. Młodzi ludzie kształcą się w specjalistycznych kierunkach jak np. górnik podziemnej eksploatacji kopalin innych niż węgiel kamienny, operator maszyn i urządzeń przeróbczych, technik hutnik czy technik przemysłu metalurgicznego.

Projekt nieustannie się rozwija i dodawane są kolejne działania. W ubiegłym roku szkolnym zorganizowany został m.in. „Kompetentny Pogchamp”, czyli jednodniowa olimpiada sportowa. Impreza odbędzie się ponownie, w maju 2023 roku. Dużym zainteresowaniem cieszył się też konkurs „Kompetentny w świat”, którego zwycięzcy wygrali staż w Dolinie Krzemowej w USA.

Program „Kompetentni w branży” zakłada ścisłą współpracę na linii szkoła – KGHM. To pozwala na edukację zgodną z realnymi wymaganiami biznesu oraz najnowszymi osiągnięciami przemysłu miedziowego. Proponowane kierunki nauki znajdują się na ministerialnej liście najbardziej potrzebnych zawodów w Polsce.

Lista szkół objętych programem patronackim KGHM:

Zespół Szkół nr 1 im. B. Krupińskiego w Lubinie
Zespół Szkół MCKK w Lubinie
Zespół Szkół w Chocianowie
Zespół Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach
Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Legnicy
Zespół Szkół Mechanicznych w Bolesławcu
Zespół Szkół im. Jana Wyżykowskiego w Głogowie
Zespół Szkół Politechnicznych w Głogowie
Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Legnicy