Płatnikiem składek, będzie miał ustawowy obowiązek posiadania aktywnego profilu na PUE ZUS. ZUS zachęca do zakładania konta.  Można to zrobić podczas osobistej wizyty w placówce ZUS lub online korzystając ze swojego  profilu zaufanego.

Do tej pory właściciele małych firm, czyli zatrudniających do 5 pracowników – nie mieli obowiązku posiadania indywidualnego konta. Od 1 stycznia 2023 roku – będą musieli je mieć wszyscy pracodawcy oraz osoby samozatrudnione.

– Zasada jest taka: płacisz składki do ZUS – musisz mieć w styczniu 2023 roku u nas konto na PUE – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Od początku przyszłego roku każdy płatnik składek, nawet ten, który płaci składkę tylko sam za siebie, musi mieć aktywny profil na PUE ZUS gdyż to właśnie tam będzie przychodziła korespondencja od nas i tylko drogą elektroniczną będzie można przesyłać dokumenty rozliczeniowe do ZUS  – wyjaśnia.

Profil na PUE ZUS nie tylko przyspiesza tempo wymiany korespondencji z Zakładem, alejesttakże pomocny przy przekazywaniu dokumentów rozliczeniowych i zgłoszeniowych do ZUS. Aktywować indywidualne konto na PUE ZUS,  można po założeniu profilu na PUE, które należy następnie „zaufać”, czyli potwierdzić tożsamość zakładającego profil.

– Można to zrobić samodzielnie, czyli założyć konto online i następnie go potwierdzić przy pomocy profilu zaufanego np. wbankowości elektronicznej, kwalifikowanego podpisu elektronicznego, e-podpisu czy ePUAPu – mówi Iwona Kowalska-Matis.

Rzeczniczka zapewnia, że jeżeli ktoś ma z tym problem, pracownicy ZUS są gotowi na salach obsługi klientów lub podczas e-wizyty pomóc w założeniu profilu i potwierdzeniu tożsamości płatnika. Na miejscu pracownicy Zakładu pokażą też jak działa PUE ZUS i możliwości, jakie daje osobie prowadzącej firmę.

– Warto też śledzić naszą stronę internetową www.zus.pl a na niej zakładkę Szkolenia i Wydarzenia, ponieważ oddziały ZUS często organizują dyżury telefoniczne lub szkolenia online dotyczące PUE ZUS i tam właśnie zamieszczają o tym informację – dodaje rzeczniczka.

Najbliższe takie szkolenie online: https://www.zus.pl/-/szkolenie-online-platforma-us%C5%82ug-elektronicznych-zus-pue-zus-dla-p%C5%82atnika.?p_l_back_url=%2Fo-zus%2Fkalendarium%2Fpue-zapros-zus-do-swojej-firmy

Dokładna instrukcja jak założyć konto na platformie internetowej jest dostępna na stronie https://www.zus.pl/baza-wiedzy/o-platformie-uslug-elektronicznych-pue-/o-platformie-uslug-elektronicznych-pue-/jak-zarejestrowac-konto-na-pue