Około 400. przedszkolaków z polkowickich placówek utworzyło w Rynku tzw. „żywą flagę”. W ten sposób najmłodsi mieszkańcy gminy Polkowice zainaugurowali obchody 104. rocznicy Narodowego Święta Niepodległości.

W polkowickim Rynku spotkały się dzieci ze wszystkich gminnych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych.  Nauczycielki ustawiły podopiecznych w prostokąt i rozdały wszystkim białe oraz czerwone kartki. Następnie przy dźwiękach muzyki dzieci uniosły kartki do nieba, a z góry wszystko filmował dron. W ten sposób w Polkowicach powstała „żywa flaga”. Po wykonanym zadaniu szef polkowickiego samorządu poczęstował wszystkich uczestników biało-czerwonymi cukierkami z serduszkiem.

– 11 listopada to w końcu święto radosne i powinniśmy je spędzać właśnie w takiej atmosferze. Trzeba to też wpajać najmłodszym, bo to bardzo ważne byśmy poczuli tę wspólnotę, tę więź, która nas łączy właśnie we wspólnej Ojczyźnie – mówił Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

Polkowickie przedszkolaki poradziły sobie z zadaniem wyśmienicie. Świetnie przygotowały je do obchodów święta niepodległości panie nauczycielki. Najmłodsi polkowiczanie doskonale wiedzieli, w jakim celu spotkali się w sercu miasta

.– Świętujemy, że Polska odzyskała niepodległość – potwierdziła mała Pola.

Do rynku przyszło około 400 przedszkolaków. Nad porządkiem czuwał Kruk ze Straży Miejskiej w Polkowicach wraz z funkcjonariuszkami. Organizatorami wydarzenia byli pracownicy wydziału promocji, turystyki i komunikacji społecznej Urzędu Gminy Polkowice i członkowie redakcji Gazety Polkowickiej. Zdjęcie „żywej flagi” będzie zdobić okładkę najnowszego wydania polkowickiego czasopisma.

– Frekwencja dopisała, za co dziękujemy wszystkim naszym polkowickim placówkom. Przedszkolaki pięknie przyszły tu do polkowickiego rynku. Zdjęcie wyszło naprawdę pięknie – mówi Roman Tomczak, rzecznik prasowy UG Polkowice. – Chcieliśmy, by nasza inicjatywa miała wymiar nie tylko promocyjny, ale i edukacyjny. Robimy wszystko, żeby przygotować się do 11 Listopada. Tak, jak symbolicznie te dzieci, które stworzyły polską flagę, tak my, lokalnie i gminnie jesteśmy zjednoczeni wokół tego święta. Wolność, niepodległość, demokracja – te wartości trzeba pielęgnować zwłaszcza wśród najmłodszych – dodaje rzecznik.

Tegoroczne święto niepodległości nabiera szczególnego wymiaru w obliczu trwającej wojny w Ukrainie.

– Pamiętamy o tych, którzy za naszą wschodnią granicą i bronią swojej niepodległości. To tym bardziej skłania nas do refleksji, że my jako naród musimy być zjednoczeni i  przygotowani na wszystko – mówi burmistrz Łukasz Puźniecki. Musimy pamiętać, że ta wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba o nią dbać, trzeba ją szanować i kochać – dodaje burmistrz.

W Polkowicach oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości zaplanowano na 10 i 11 listopada. Natomiast w placówkach szkolnych i przedszkolnych patriotyczne gale i zajęcia odbywają się przez cały tydzień