Koszt powstania pracowni tomograficznej szacowany jest na kilka milionów złotych. Burmistrz Polkowic zapewnia, że przekaże środki na jej doposażenie.

Zakup tomografu dla polkowiczan to przedsięwzięcie, do którego medyczna placówka musiała się przygotować. Konieczne były odpowiednie pozwolenia i kalkulacje. Koszt powstania pracowni tomograficznej szacowany jest na kilka milionów złotych. Szacunki te zawierają koszt sprzętu, wyposażenia, prace modernizacyjne poradni RTG, projektowe i obsługę urządzenia. Przy tak dużych kosztach deklaracja finansowego wsparcia płynie z gminy.

– Zdrowie polkowiczan jest dla mnie priorytetem. Dlatego spełniając obietnicę daną polkowiczanom, doposażymy Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych – ZOZ S.A. w tomograf komputerowy. Obecnie jest to urządzenie niezbędne do wykonywania podstawowych badań, i w takiej przychodni jak polkowicka powinno funkcjonować już od dawna. Ale zakup tomografu to nie koniec doposażania PCUZ. Wkrótce kolejne zakupy sprzętu sprawią, że stworzymy w Polkowicach najnowocześniejszą przychodnię zdrowia w regionie – zapewnia Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

PCUZ ma już wszystkie niezbędne dokumenty, dzięki którym będzie mogła powstać pracownia tomograficzna. Spółka otrzymała również pozwolenie na budowę – decyzję administracyjną, zezwalającą na wykonywanie robót budowlanych.

– W województwie dolnośląskim jest 39 placówek wykonujących świadczenia tomografu komputerowego w ramach umowy z NFZ. Średni czas oczekiwania na najbliższy dostępny termin badania wynosi średnio 42 dni. Najbliższe placówki wykonujące te badania znajdują się w Lubinie, Głogowie i Legnicy. Polkowiczanie zasługują na najlepszą opiekę i dostęp do diagnostyki na miarę 21 wieku na miejscu, stąd pomysł powstania poradni również w sercu Zagłębia Miedziowego – wylicza Paweł Gambal, prezes Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.

Tomografia komputerowa jest badaniem radiologicznym, które pozwala na uzyskanie obrazu 2D i 3D organów wewnętrznych człowieka. Umożliwia przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki całego ciała. W dzisiejszych czasach jest to urządzenie niezbędne do właściwej diagnostyki pacjentów. Z tego typu badań korzystają najczęściej pacjenci kierowani z poradni: chirurgii ogólnej, urazowo-ortopedycznej, otolaryngologii, urologii a zwłaszcza kardiologii, neurologii  i pulmonologii, gdzie tych skierowań jest najwięcej w naszej diagnostyce ambulatoryjnej z uwag na covid i jego powikłania.

Bez nowoczesnego sprzętu nie ma mowy o szybkim i skutecznym leczeniu. Potrzeby są duże. Tylko w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych – ZOZ S.A. lekarze specjaliści kierują na badanie tomografem komputerowym około 2 tys. pacjentów rocznie.