Kurs samoobrony, treningi z Armia Ladies, prelekcje z wykwalifikowanymi specjalistami i spotkania w kobiecym kręgu – ruszyła pierwsza edycja programu burmistrza Polkowic Łukasza Puźnieckiego „Bezpieczna Polkowiczanka”.

We wszystkich spotkania w ramach programu „Bezpieczna Polkowiczanka”  mieszkanki gminy mogą uczestniczyć bezpłatnie. Nie ma ograniczeń wiekowych.

– Program „Bezpieczna Polkowiczanka” powstał na podstawie rozmów z kobietami na temat szeroko pojętego poczucia bezpieczeństwa. Najpierw „na szybko” zorganizowałyśmy pilotaż, aby sprawdzić czy faktycznie taki projekt będzie miał swój oddźwięk w społeczności polkowickich kobiet. Biorąc pod uwagę, że wszystkie spotkania były skoncentrowane w grudniu, to uważam, że zainteresowanie było spore, dlatego postanowiłyśmy zorganizować pełną edycję w tym roku – mówi Edyta Drzymała, redaktor naczelna Gazety Polkowickiej.

Na przeprowadzoną ankietę dot.  potrzeb mieszkanek przeprowadzona został ankieta.

– Odpowiedzi było sporo. Najważniejsze wnioski były takie, by rozszerzyć grupę docelową o osoby niepełnoletnie oraz zmienić formułę prelekcji z wykładowej na takie bardziej spotkania przy kawie. Dodatkowo pojawiły się sygnały, by panie mogły przygotować się fizycznie do kursu samoobrony. I te wszystkie potrzeby w naszym programie realizujemy – mówi Martyna Szylko, dziennikarka Gazety Polkowickiej.

Dodatkowym postulatem wśród większości ankietowanych było rozłożenie w czasie poszczególnych części programu, prelekcje są rozplanowane na trzy miesiące. Pierwsza, z Magdaleną Wiaderek, dzielnicową polkowickiej policji, odbędzie się we wtorek 14 marca, a ostatnia, z Lillą Kostrzewską, doradczynią zawodową z Powiatowego Urzędu Pracy w Polkowicach, jest zaplanowana na 23 maja. W sumie zaplanowano pięć prelekcji, które odbędą się w Salonie-miejscu ciekawych spotkań w polkowickim Rynku. O bezpieczeństwie seniorek opowie Grażyna Poręba ze Stowarzyszenia Polkowicka Złota Jesień. Jedną z prelekcji poprowadzi też Agnieszka Dąbrowska z polkowickiej straży miejskiej

– Im częściej i więcej takich spotkań, warsztatów, treningów tym bardziej utrwalamy sobie właściwie zachowania w niewłaściwych sytuacjach. Jako straż miejska angażujemy się we wszystko, co jest związane z szeroko pojętą profilaktyką bezpieczeństwa każdej grupy społecznej gminy Polkowice – mówi Agnieszka Dąbrowska, funkcjonariuszka Straży Miejskiej w Polkowicach i jedna z prelegentek w programie „Bezpieczna Polkowiczanka. – Zróbcie coś dla siebie – zachęca funkcjonariuszka.

Wszystkie prelekcje będą odbywać się w co drugi lub trzeci wtorek w okresie od marca do maja. Po każdej prelekcji dodatkowo panie będą mogły porozmawiać w „Kręgu Kobiet”, który poprowadzą członkinie Stowarzyszenia ONE. Spotkania będą rozpoczynać się o godzinie 16.00, co również jest wynikiem badania potrzeb i preferencji mieszkanek gminy. W ramach prelekcji w Salonie – miejscu ciekawych spotkań na uczestniczki czekać będzie kawa, herbata i coś słodkiego przygotowane przez kawiarnię CieKAWA.

W okresie od marca do maja panie będą mogły również uczestniczyć w pięciu treningach Armia Ladies, które prowadzi Kasia Muszyńska z Armii Polkowice. Udział w zajęciach jest finansowany z budżetu gminy Polkowice.

Po wakacyjnej przerwie i wrześniowym posłaniu dzieci do szkoły, na uczestniczki „Bezpiecznej Polkowiczanki” będzie oczekiwać – wisienka na torcie programu burmistrza Łukasza Puźnieckiego – kurs samoobrony z KravMaga BeSafe.

– Osiem spotkań w pilotażu cieszyło się duża popularnością. Były panie w każdym wieku, każda ćwiczyła. Przyszły panie, które na pierwszych zajęciach stwierdziły, że „ja tylko usiądę, pooglądam”. Kiedy zobaczyły, że inne panie też ćwiczyły, postanowiły same spróbować i przekonały się, że jednak mogą i zaczęły przychodzić na następne treningi. W październiku znowu będziemy się szkolić w podobnej formule. Zapraszam wszystkie panie – mówi Adam Grzeziółkowski, KravMagaBeSafe, instruktor kursu samoobrony.

W ramach kursu odbędzie się osiem spotkań, z czego pięć na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Polkowicach. Trzy natomiast odbędą się w terenie, a więc jeden trening będzie w autobusie Zakładu Komunikacji Miejskiej w Polkowicach, jeden w przejściu-tunelu w bloku przy ulicy Sztygarskiej, a jeden w CityPub.

Jeśli ktoś się zastanawia, czy znajdzie czas lub czy to jest oferta właśnie dla niego, wystarczy, by spytał o opinię uczestniczki grudniowego pilotażu.

– Brałam udział w tych zajęciach. Było naprawdę fajnie. Fajny facet prowadzi kurs samoobrony. Dziewczyny chciały się uczyć. Dużo w głowie zostaje. Było sporo śmiechu, ale też wiele opowieści z życia wziętych, na których pracowałyśmy. Planuję udział w pełnej edycji. Jeśli czas mi pozwoli, a na pewno pozwoli. Będą na pewno fajne prelekcje z osobami dobrze przygotowanymi. Mam nadzieję, że frekwencja będzie większa niż w grudniowym pilotażu. To był dobry pomysł. Fajnie, że to zrobiliśmy – mówi Agnieszka Kabanienko, uczestniczka pilotażu.

Na program nie są prowadzone zapisy (o wypełnienia oświadczeń i deklaracji udziału będą prosić prowadzący zajęcia fizyczne: Armia Ladies oraz kurs samoobrony). Wziąć udział może każdy bez zobowiązania do kontynuacji programu. Nie ma ograniczeń wiekowych, a jedynie osoby niepełnoletnie będą musiały mieć ze sobą zgodę rodziców lub opiekunów. Wszystkie prelekcje, treningi i spotkania są dostępne dla mieszkanek gminy Polkowice bezpłatnie.

– To wyjątkowy program, skierowany do kobiet, ale i opracowany przez kobiety z redakcji Gazety Polkowickiej oraz realizowany przez środowiska kobiece. Mówimy tu o szeroko pojętym bezpieczeństwie, tym fizycznym, ale i tym psychicznym. Jest to program bardzo atrakcyjny. Wchodzimy w pierwszą edycję. Mam nadzieję, że nieostatnią – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

Inauguracja programu burmistrza Polkowic Łukasza Puźnieckiego „Bezpieczna Polkowiczanka” otworzyła Kobiece Polkowice, czyli cykl wydarzeń skierowanych do pań, które w Sercu Zagłębia Miedziowego będą świętowały Dzień Kobiet.