Ruszył Punkt Konsultacyjny Polkowickiego Budżetu Obywatelskiego 2024. To już ósma edycja projektu, na który tylko w tej kadencji gmina Polkowice przeznaczyła w sumie 5 mln 200 tys. złotych.

W ósmej edycji PBO do rozdysponowania są dwa miliony złotych, podzielone pomiędzy miasto (1,1 mln zł) i piętnaście sołectw (900 tys. zł). Regulamin PBO zakłada, że pojedynczy projekt miejski nie może być droższy niż 200 tys. zł, a wiejski nie może przekroczyć 60 tys. zł.

– Kiedy rusza kolejna edycja Polkowickiego Budżetu Obywatelskiego, jest to dla mnie zawsze jedna z przyjemniejszych chwil. To sposobność, aby podzielić się władzą, aby oddać głos mieszkańcom, którzy decydują, jak mają się rozwijać Polkowice, gdzie ma powstać plac zabaw, a gdzie chodnik czy oświetlenie. W tej edycji jest na to pula dwóch  milionów złotych. Zachęcam do tego, aby aktywnie brać udział w kształtowaniu Polkowickiego Budżetu Obywatelskiego, a więc do głosowania na poszczególne projekty, do bycia liderem któregoś z nich. Dotychczasowe edycje pokazują wyraźnie, że PBO cieszy się sporym zainteresowanie. Każdorazowo w głosowaniu biorą udział tysiące polkowiczan – zachęca Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

Projekty na przyszły rok będzie można zgłaszać od połowy maja do połowy czerwca br. Regulamin Polkowickiego Budżetu Obywatelskiego przewiduje, że najpierw należy skorzystać z Punktu Konsultacyjnego, aby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień przy składaniu wniosków. Punkt taki ruszył przy ul. Górnej 2 w Polkowicach (pok. 206, II p., tel. 76 847 41 45, mail: pbo@gmina.polkowice.pl). Tu będzie można zasięgnąć porady np. w kwestii prawidłowego wypełniania wniosków. Dodatkowo co wtorek od godz. 15-17 w Punkcie Konsultacyjnym dyżurować będą pracownicy wydziałów, które są zaangażowane w realizację projektów na etapie ich realizacji.

– Nie ma limitów określających liczbę zgłaszany projektów – mówi Anna Dziedzic z Referatu Rozwoju Gminy, odpowiedzialna za kolejne edycje PBO. – Każdy mieszkaniec gminy Polkowice ma prawo złożyć jeden projekt, zebrać pod nim odpowiednia liczbą głosów poparcia. Ograniczać nas będzie jedynie pula środków przeznaczonych na tę edycję budżetu obywatelskiego – zaznacza urzędniczka.

Bardzo ważne będzie głosowanie na zakwalifikowane projekty. To rusza już 4 września. Pod koniec września znane już będą nazwy projektów zakwalifikowanych do realizacji.

Do tej pory, wraz z edycją PBO 2023, przeznaczono na ten cel 5 milionów 200 tysięcy złotych. Tylko raz, w 2021 roku, Polkowicki Budżet Obywatelski nie doszedł do skutku. Powodem była pandemia COVID-19. W pozostałych latach tej kadencji samorządu zrealizowano 19 projektów miejskich i 26 projektów sołeckich. Tylko w ubiegłorocznej edycji PBP na zakwalifikowane projekty oddano prawie dwa tysiące głosów.

Jednym ze zrealizowanych projektów ubiegłej edycji PBO jest nowoczesny pumptrack na Polkowicach Dolnych. Lider tego projektu podkreśla, że obiekt jest w pełni zgodny z oczekiwaniami mieszkańców.

– Przedyskutowaliśmy to wspólnie: mieszkańcy, projektant i wykonawca. Ostatecznie mamy miejsce, którego wszyscy tu oczekiwali i za którym wielu mieszkańców oddało swój głos. Zachęcam do wypróbowania tego toru, bo jest już po odbiorach i pierwsze wrażenia korzystających przerosły ich oczekiwania – mówi Robert Drobina, lider projektu, przewodniczący Klubu Radnych Łukasza Puźnieckiego w Radzie Miejskiej w Polkowicach.

W tej kadencji samorządu z Polkowickiego Budżetu Obywatelskiego sfinansowano już m.in. tężnię solankową w parku miejskim, instalację Polaków Golgota Wschodu, monument przedstawiający założyciela Polkowic Konrada I głogowskiego, tereny rekreacyjne dla dorosłych i dla dzieci, zabawki edukacyjne i in. Szczegółowe informacje na temat Polkowickiego Budżetu Obywatelskiego można znaleźć na stronie internetowej: pbo.polkowice.eu.