Nowoczesny ultrasonograf trafi do Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych. To darowizna w ramach społecznego programu „KGHM na rzecz samorządów Zagłębia Miedziowego”.

W siedzibie miedziowego holdingu przedstawiciele zarządu KGHM z prezesem Tomaszem Zdzikotem na czele, spotkali się z przedstawicielami czternastu samorządów Zagłębia Miedziowego, aby odebrać czeki na tzw. „miękkie” projekty. Dla Polkowic oznaczało to 300 tys. zł z przeznaczeniem na zakup kolejnego nowoczesnego urządzenia diagnostycznego do polkowickiej przychodni.

– To wsparcie na zakup USG urologicznego na pewno przyczyni się do jeszcze większego unowocześnienia polkowickiej przychodni. Cieszę się, że te środki trafiają na najważniejsze cele społeczne i pomagają realizować wartościowe projekty. Sprzęt, który będzie pracował w poradni urologicznej, to najnowocześniejszy model z dostępnych obecnie na rynku. Spowoduje to, że nasza poradnia urologiczna będzie jedną z lepszych w całym regionie – uważa Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

Samorządy same określają, na jakie cele społeczne chciałyby wydać otrzymane z KGHM środki. Od 2020 roku, czyli od początku funkcjonowania programu „KGHM na rzecz samorządów Zagłębia Miedziowego”, samorządy otrzymały 13,5 mln zł. W tegorocznej edycji 14 samorządów otrzymało czeki w sumie na kwotę 3,5 mln zł.

Zdecydowana większość zaproponowanych przez samorządy projektów ma w tym roku charakter „miękki”, dotyczący głównie profilaktyki prozdrowotnej, edukacji czy ekologii.

– Jesteśmy na Dolnym Śląsku, czy w ogóle w Polsce, jednym z największych pracodawców. Ale takim pracodawcą bardzo specyficznym, którego działalność jest skupiona na terenie kilku powiatów. Bardzo dbamy o to, aby nasi pracownicy wykonując pracę w przemyśle ciężkim, prace trudną, odpowiedzialna, wymagającą siły charakteru a często siły fizycznej, mieli jak najlepsze warunki pracy i życia na terenie Zagłębia Miedziowego. Jak wspominali samorządowcy podczas dzisiejszej uroczystości, mieszkańcy ich gmin to byli, obecni, lub być może przyszli pracownicy naszej grupy kapitałowej. Wspólnie dbamy o jak najlepszą jakość ich życia i pracy – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM.

Razem z Polkowicami swoje czeki odebrały także samorządy z Głogowa, Grębocic, Gaworzyc, Pęcławia, Kotli, Rudnej czy Legnicy.

Miedziowy gigant realizuje samorządowe projekty również dzięki wsparciu Fundacji KGHM. Pieniądze te wspierają m.in. organizację wydarzeń kulturalnych, ochronę zdrowia, wyposażenie szpitali, doposażenie lokalnych oddziałów Ochotniczych Straży Pożarnych czy prace remontowe przy zabytkowych świątyniach.