Ponad 300 okrętów w jednym miejscu. Zawodnicy z 14 krajów a wśród nich mieszkaniec Sobina Piotr Sarbian. Modelarz powołany został do kadry narodowej na Mistrzostwa Świata w modelarstwie okrętowym sekcji „C” – NAVIGA. Pasjonat modelarstwa okrętowego wrócił z zawodów z trzema medalami.

Światowa organizacja modelarzy okrętowych NAVIGA zrzesza od 1959 roku organizacje modelarskie z kilkudziesięciu krajów świata. Jedną z grup reprezentowanych modeli statków są modele niepływające, zbudowane według oryginalnej dokumentacji lub planów modeli rekonstrukcyjnych. Ta grupa figuruje w NAVIGA jako grupa C.

– Żeby dostać powołanie do kadry, modele muszą dostać jakiś medal, jakieś wyróżnienie i wtedy można z nimi jechać na mistrzostwa świata – mówi Piotr Sarbian. – Miałem ze sobą trzy modele, które były oceniane przez międzynarodowych sędziów. Startowałem w trzech kategoriach: C-1 czyli jednostki żaglowe bez napędu mechanicznego, C-3 to kategoria związana z elementami wyposażenia okrętu, np. łodzie, szalupy i C-8 to statki, żaglowce, okręty, które się buduje z dostępnych w handlu zestawów z drewna lub tworzyw sztucznych, ale z wyłączeniem modeli z form wtryskowych – wyjaśnia.

Wystawione modele zdobyły trzy medale: dwa brązowe i jeden srebrny. Podczas zawodów zespół międzynarodowych sędziów ocenia każdy z modeli niezależnie, często w obecności modelarza, który posiada dokumentację do każdego modelu i wyjaśnia swoje procedury. Ocenie podlegają: zgodność modelu z oryginałem, zachowanie skali modelu we wszystkich jego elementach, jakość wykonania kadłuba, nadbudówek i wyposażenia oraz pracochłonność modelu, wynikająca w głównej mierze ze stopnia skomplikowania jednostki oryginalnej. Sędziowie przyznają oceny w skali maksymalnie do 100 punktów.

– Komisja bardzo wnikliwie świeciła latarkami i zaglądała w każdy zakamarek, żeby znaleźć błędy tak naprawdę. Te modele są perfekcyjne, komisja zazwyczaj szuka drobiazgów, żeby odjąć punkty. Liczą deseczki i sprawdzają czy tak jest na planie. Komisja porównuje model z dokumentacją, on musi być idealny – podkreśla modelarz.

21. Mistrzostwa Świata Modeli Statków i Okrętów Sekcji „C” NAVIGA rozegrano 22-29 września w pięknym czeskim mieście Jablonec nad Nysą. Udział naszego reprezentanta został współfinansowany ze środków budżetu gminy Polkowice.

– Wielokrotnie już podkreślałem, że utalentowani mieszkańcy gminy Polkowice zawsze mogą liczyć na wsparcie naszego samorządu. Modelarstwo dołączyło do grona tych dyscyplin sportowych i hobby, w których mamy światowe sukcesy. Panu Piotrowi serdecznie gratuluję wspaniałego sukcesu. Czekamy na kolejne – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

Wiosnę Piotr Sarbian weźmie udział w mistrzostwach Polski, które odbędą się w Oleśnicy.