Symboliczne przekazanie kluczy dla lokatorów mieszkań w nowych budynkach TBS na osiedlu Żarków. Pod koniec br, pod zasiedlenie oddanych zostanie kolejnych 48 mieszkań a w 2024 roku 80 lokali mieszkalnych. Ponad 600 wniosków czeka jeszcze na rozpatrzenie.

48 nowych mieszkań na osiedlu Żarków przekazano pod zasiedlenie. W budynkach TBS 19 i 20 są lokale 2-pokojowe i 3-pokojowe. Dla każdego mieszkania przydzielona jest także duża piwnica.

–  Budynki są stylizowane na wzór dawnych pruskich koszar. W TBS 19 i 20 powstało 48 lokali mieszkalnych 2-pokojowych i 3-pokojowych– mówi Rafael Rokaszewicz prezydent Głogowa. – Rozwijamy budownictwo mieszkaniowe. Pod koniec roku planujemy przekazać kolejne budynki TBS, w których powstanie 48 mieszkań. W TBS jest największa kolejka oczekujących na mieszkanie – dodaje prezydent.  

Budynki TBS 19 i 20 powstały na terenach obfitych w wody gruntowe.

– Poziom wód gruntowych jest bardzo wysoki. Dookoła budynków zastosowaliśmy dreny opaskowe. Woda gromadzona będzie w dwóch zbiornikach, umieszczonych pomiędzy blokami. Wykorzystana zostanie do podlewania terenów zielonych – mówi  Robert Musiał prezes TBS w Głogowie

 W tym roku na osiedlu Żarków powstaną jeszcze dwa budynki TBS. Pod koniec roku zostaną oddane pod zasiedlenie. 48 rodzin znajdzie tam swoje cztery kąty. W tym roku rozpoczęta zostanie także procedura dotycząca budowy kolejnych bloków TBS z 80. mieszkaniami. Planuje się, iż pod zasiedlenie zostaną oddane w przyszłym roku.

Montaż finansowy budynków TBS 19 i 20:

Gmina Miejska Głogów – 4.000.000,00 złotych;

Fundusz Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego – 6.778.321,94 zł – grant;

Rządowy Program Rozwoju Mieszkalnictwa – 1.250.000,00 zł. – grant;

Partycypacja przyszłych Najemców – 2.600.000,00 zł;

Kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego i środki własne TBS w wysokości 5.800.000,00 złotych –  kredyt preferencyjny uzyskany z Programu wspierania społecznego budownictwa czynszowego – finansowanie zwrotne. Wartość końcowa zrealizowanych robót budowlanych wyniosła – 20.427.053,35 zł brutto.

W budynku powstało 48 lokali mieszkalnych, 20 mieszkań 2-pokojowych,
i 28 mieszkań 3-pokojowych. Budynki posiadają windy. Mieszkania na 2 i 3 kondygnacji mają balkony. Z pokoju dziennego mieszkań na parterze możliwe jest wyjście bezpośrednio na zewnątrz budynku na przylegającą do niego zieleń. Wybudowano klasyczne rozkładowe mieszkania dostosowane do potrzeb rodzin z dziećmi oraz osób starszych i niepełnosprawnych. Budynki swoją formą nawiązują do dotychczasowej zabudowy tego miejsca tj. budynków koszarowych pruskich  i była wydawana przez konserwatora zabytków decyzja konserwatorska.

TBS Głogów przekazuje najemcom mieszkania w pełni wykończone – w standardzie „pod klucz” tak, aby można w nich od razu zamieszkać. Wszystkie pomieszczenia mają wygładzone i pomalowane na biało ściany i sufity oraz zamontowane niezbędne gniazda i włączniki. Na podłogach w pokojach i przedpokoju położone są panele. Kuchnie wyposażone są w kuchenki elektryczne, zlewozmywaki ze stali nierdzewnej oraz baterie. W łazienkach zmontowana jest: wanna, umywalka, kompakt, armatura. Ściany łazienkowe wyłożone są glazurą, a na podłodze położona jest terakota. Mieszkania są wyposażone w okna pcv oraz parapety zewnętrzne i wewnętrzne. Podłoga balkonu pokryta jest gresem. Ogródki w mieszkaniach parterowych obsadzone są tujami. Wejście do klatki zabezpiecza domofon, a wejście do domu – wzmacniane drzwi zewnętrzne z zamkiem patentowym. Zastosowano również monitoring wizyjny wokół budynku. Trawa, drzewa i krzewy posiadają automatyczny system nawadniania.

Woda do podlewania terenów zielonych wokół budynków jest gromadzona
w specjalnych zbiornikach podziemnych – woda  uzyskana jest z drenażu wokół budynków i wód opadowych.

Przy budynkach TBS nr 19 i TBS nr 20 posadzone zostały drzewa – buki i lipy szlachetne gatunki – ilość drzew 29.

Dane techniczne każdego budynku: powierzchnia zabudowy –   584,55 m2; powierzchnia użytkowa – 1.204,00 m2; powierzchnia całkowita – 1 883,50 m2; kubatura – 5.035,02 m3; ilość mieszkań – 48; w tym 20 mieszkań dwupokojowych i 28 trzypokojowych.

Na dzień 12 stycznia 2024 roku na liście osób oczekujących na wynajem mieszkania w zasobach Spółki, złożonych jest 693 wniosków.