Przedstawiciele samorządów podpisali porozumienie o współpracy nad projektem „Rozwój nowej społeczności energetycznej w wybranych gminach powiatu głogowskiego”. Rafael Rokaszewicz prezydent Głogowa jest pomysłodawcą i inicjatorem tej inicjatywy. Gminie Miejskiej Głogów przyznano dofinansowanie na realizację klastra energetycznego.

Miasto i ościenne gminy inwestują w ekologiczne źródła energii. Pięć gmin powiatu podjęło decyzję o utworzeniu społeczności energetycznej. Pomysłodawcą i inicjatorem tej inicjatywy jest Rafael Rokaszewicz prezydent Głogowa, który w 2023 roku w imieniu pozostałych partnerów, tj. Gminy Żukowice, Gminy Jerzmanowa, Gminy Kotla oraz Gminy Głogów (wiejskiej) we wrześniu 2023 r. złożył wniosek o bezzwrotne wsparcie z Planu Rozwojowego w ramach KPO. Wniosek przeszedł pozytywną ocenę i Gminie Miejskiej Głogów przyznano dofinansowanie na realizację przedsięwzięcia polegającego na utworzeniu nowej społeczności energetycznej – tzw. klastra energetycznego. Dzisiaj w urzecie miasta podpisane zostało porozumienie o współpracy nad projektem “Rozwój nowej społeczności energetycznej w wybranych gminach powiatu głogowskiego” .

– To porozumienie otwiera nam drogę po środki z Krajowego Planu Odbudowy. Będą to pieniądze, które chcemy przeznaczyć na ekologiczne źródła energii, energię odnawialną w zasobach publicznych, ale także dla gospodarstw domowych i podmiotów prywatnych oraz na rozwój ciepła sieciowego i ograniczenie niskiej emisji – mówi Rafael Rokaszewicz prezydent Głogowa.

Będą to różne rozwiązania, od instalacji fotowoltaicznych przez pompy ciepła, instalacje cieplne, sieci przesyłowe. Klaster pozwoli partnerom porozumienia aplikować o środki na konkretne inwestycje.

– Dziś za przyznane nam już środki stworzymy strategię, a potem dokumentacje projektowe pod konkretne już inwestycje finansowane z KPO. Ostatnim krokiem będzie realizacja tych inwestycji finansowanych także za środki z KPO. Dziś tworzymy klaster, do którego będą mogły przyłączać się kolejne instytucje i firmy prywatne. Wszystko po to by jak najwięcej podmiotów mogło korzystać z zielonej energii. Klaster daje wszystkim przywileje, jak np. tańsza energia. mówi Rafael Rokaszewicz prezydent Głogowa

 

Wartość projektu: 353 199,00 zł
Bezzwrotne wsparcie: 291 696,94 zł

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj