Umowy najmu lokali mieszkalnych zawartych po 21 kwietnia 2019 roku będą mogły być weryfikowane pod kątem dochodów uzyskanych w gospodarstwie domowym. Najemca będzie zobowiązany do składania pisemnej deklaracji dotyczącej wysokości dochodów członków gospodarstwa domowego. Lokatorzy, którzy spłacili swoje zobowiązania wobec gminy mogą ubiegać się o odzyskania tytułu prawnego do lokalu.
21 kwietnia 2019 roku wchodzą w życie zmiany w Ustawie z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.
Do tej pory umowy najmu lokali mieszkalnych zawierane były na czas nieokreślony. W takcie ich obowiązywania nie weryfikowano dochodów najemców. Zdarzało się wiec, że lokatorami były osoby, które ze względu na wysoki dochód nie powinny zajmować mieszkań komunalnych .
– Uważam, że dochody lokatorów gminnych mieszkań powinny być sprawdzane co roku – mówi Henryka , 56-letnia głogowianka. – Mieszkanie socjalne lub komunalne jest przecież dla ludzi o niskich dochodach.
Inna sytuacja jest z lokatorami mieszkań socjalnych. Umowy najmu takich lokali były zawierane na czas określony i przed końcem tego okresu, sprawdzane były dochody najemców. Nowelizacja ustawy, która zacznie obowiązywać od kwietnia br. przewiduje, że najemca będzie zobowiązany do składania pisemnej deklaracji dotyczącej wysokości dochodów członków gospodarstwa domowego. Szczegółowe warunki najmu między innymi częstotliwość weryfikacji czy kryteria dochodowe zostaną określone w uchwale Rady Miasta.
Zmiany nie będą obejmowały umów zawartych przed 21 kwietnia 2019 roku. Zgodnie z Uchwałą Rady Miejskiej z dnia 23 lutego 2016 roku w sprawie ustalenia zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Głogów mają możliwość odzyskania tytułu prawnego do lokalu -zawarcie umowy najmu zajmowanego lokalu z osobami: które utraciły tytuł prawny do lokalu wskutek wypowiedzenia umowy najmu lokalu z uwagi na zadłużenie w opłatach za czynsz i innych opłat za używanie lokalu, a osoby te uregulowały wszystkie należności wobec Gminy i nie posiadają wobec Gminy żadnych zobowiązań finansowych, pod warunkiem, że spełniają kryteria określone w § 8 i § 11 niniejszej Uchwały: uprawnienie przysługuje również w stosunku do osób, wobec których sąd orzekł eksmisję z uwagi na zadłużenie w opłatach za używanie lokalu, a osoby te po wydaniu wyroku sądowego uregulowały wszystkie należności wobec Gminy pod warunkiem, że spełniają kryteria określone w § 8 § 11 niniejszej uchwały.
– W celu ustalenia sposobu spłaty powstałych zaległości należy zgłosić się do Sekcji Windykacji Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Głogowie, którego siedziba znajduje się przy ul. Poczdamskiej 1 w Głogowie. Warunkiem skorzystania z możliwości uzyskania tytułu prawnego do zajmowanego lokalu na starych zasadach jest spłata zaległości oraz wystąpienie z wnioskiem o przywrócenie tytułu prawnego przed 21 kwietnia 2019 roku – mówi Anna Czyrko Naczelnikiem Wydziału Spraw Społecznych GMG.
Informacje można uzyskać od pracowników Działu Gospodarki Mieszkaniowej –Wydziału Spraw Społecznych w siedzibie Urzędu Miejskiego w Głogowie (Rynek 10, pok. 243, II piętro) lub telefonicznie pod numerem 76 7265 478 (479, 589).