W 1985 roku wprowadzono do Wojska Polskiego samobieżne armaty 2S7 203,2 mm “Pion”. Uzbrojenie to trafiło do 5 Brygady Artylerii Armat w Głogowie. W utworzonym dywizjonie artylerii samobieżnej wielkiej mocy były 2 baterie ogniowe (po 4 armaty w każdej baterii). Zestawy „Pion” miały w czasie wojny odegrać rolę nosicieli taktycznej broni jądrowej. O ciekawostkach w historii Głogowa będzie można dowiedzieć się podczas spotkania z dr Grzegorzem Kiarszysem.
Towarzystwo Ziemi Głogowskiej i Klub Batalionowy zapraszają 17 marca o godz. 17.00 na spotkanie z dr Grzegorzem Kiarszysem pracownikiem naukowym Uniwersytetu Szczecińskiego. Dr Grzegorz Kiarszys przedstawi podsumowanie swoich kilkuletnich badań, podczas których przeanalizował setki stron archiwalnych dokumentów i raportów sporządzonych przez CIA, NATO oraz służby Układu Warszawskiego, dokumenty wojskowe ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej, w tym setki kilometrów kwadratowych odtajnionych zobrazowań satelitarnych, zdjęć lotniczych i pochodnych z lotniczego skanowania laserowego dotyczących broni jądrowej na terytorium Polski.
– W 1985 roku wprowadzono do Wojska Polskiego samobieżne armaty 2S7 203,2 mm “Pion”. Uzbrojenie to trafiło do 5 Brygady Artylerii Armat w Głogowie. W utworzonym dywizjonie artylerii samobieżnej wielkiej mocy były 2 baterie ogniowe (po 4 armaty w każdej baterii). Zestawy „Pion” miały w czasie wojny odegrać rolę nosicieli taktycznej broni jądrowej. Do działa produkowano różne rodzaje pocisków, w tym co najmniej dwa typy z taktycznymi ładunkami jądrowymi o oznaczeniach 3WB7 oraz 3WB2. Dokumenty archiwalne wskazują na to, że w tajnym „Obiekcie 3002” Armii Radzieckiej w Brzeźnicy-Kolonii na ziemi lubuskiej przechowywano 16 pocisków 3WB7 do armat 2S7. Identyczna liczba sztuk amunicji jest wymieniona w planach operacyjnych Sztabu Generalnego Wojska Polskiego z 1986 roku, zarówno w zaczepnym, jak i obronnym scenariuszu operacji, w której miał brać udział głogowski 11 dywizjon artylerii samobieżnej – mówi Dariusz Czaja z TZG.
W trakcie spotkania będzie można nabyć książkę Grzegorza Kiarszysa pt. „Atomowi żołnierze wolności. Archeologia magazynów broni jądrowej w Polsce” wydanej przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego.
Spotkanie z dr. Grzegorzem Kiarszysa odbędzie się w sali widowiskowej Klubu Batalionowego przy ul. Wojska Polskiego.