W głogowskim szpitalu w kwietniu ruszy oddział dla chorych po udarach. Lekarze i rehabilitanci zajmą się kompleksowo leczeniem pacjentów.
Szpital jest już po konkursie w NFZ. Głogowska placówka zdrowotna została wybrana do świadczenia kompleksowych usług dla chorych po udarach. Jest to dobra wiadomość dla lekarzy i potencjalnych pacjentów. Po podpisaniu kontraktu z NFZ w szpitalu będzie można leczyć wszystkie udary. Będzie można także podawać specjalne leki rozpuszczające zatory.
– Takie leki można podawać tylko w oddziałach udarowych, są to drogie leki. Po podpisaniu umowy, NFZ będzie je refundował – mówi Edward Schmidt, Prezes Zarządu Głogowskiego Szpitala Powiatowego . – Nie będziemy już musieli wysyłać pacjentów do oddziałów w innych placówkach. Dla chorego i lekarza ważny jest czas. Im szybciej lek będzie podamy, tym jego działanie będzie skuteczniejsze. Udary, to jedna z chorób w których czas interwencji lekarskiej jest bardzo istotny.
Oddział udarowy powstanie w części wydzielonej na Oddziale Neurologii. Uruchomiona zostanie sala intensywnego nadzoru z pięcioma łóżkami neurologicznymi i łóżkami rehabilitacji neurologicznej stacjonarnej. Pacjent po udarze, po dotarciu do szpitala skierowany zostanie na salę intensywnego nadzoru. Gdy jego stan się poprawi przeniesiony zostanie na salę rehabilitacji neurologicznej wczesnej.
– Będziemy starali się o kontrakt na rehabilitację neurologiczną stacjonarną – zapewnia Prezes Zarządu Głogowskiego Szpitala Powiatowego. – Rehabilitacja jest koniecznym uzupełnieniem leczenia.
Udary występują coraz częściej, bez względu na wiek. Jest to jeden z czynników powodujących najczęściej zgony pacjentów. Koszty pomoc pacjentom po udarach w całości pokrywa NFZ.
Zdjęcie: ANJA