W Gminie Miejskiej w Głogowie na rozpatrzenie czeka około 300 wniosków. Głogowianie uważają, że weryfikacja lokatorów mieszkań komunalnych rozwiązałaby problem braku lokali dla najbardziej potrzebujących. W listopadzie komisja pozytywnie zaopiniowała 46 wniosków z czego 29 na mieszkania socjalne i 17 na komunalne. 

– Mieszkania komunalne są dla średnio zamożnych , takie jest założenie – mówi Karolina Waśkowska, sprzedawca w sklepie spożywczym. – Znam rodzinę, która mieszka w komunalnym. Rodzice pracują, syn dorabia za granicą, zmieniają auta, wyjeżdżają często na wakacje. Mojej rodziny na tak wiele nie stać, a przecież też pracujemy. Na własne cztery kąty zaciągnęliśmy kredyt.
– Trzeba skontrolować mieszkania komunalne. Wyeksmitować lokatorów, którzy nie powinni zajmować mieszkania komunalne. Trzeba ukrócić proceder mieszkania na koszt gminy, czyli nas mieszkańców – mówi Tadeusz Szymkowski, emerytowany pracownik administracji.
Piotr Poznański, Zastępca Prezydenta Miasta Głogowa zapewnia, że lokatorzy mieszkań socjalnych są weryfikowani, ponieważ umowa z nimi podpisywana jest maksymalnie na 36 miesięcy. Lokatorzy mieszkań komunalnych, mają natomiast umowy na czas nieokreślony.
– Lokator mieszkania komunalnego weryfikowany jest, gdy np. nie dokonuje systematycznie opłat, ma zaległości – wyjaśnia Piotr Poznański. – Lub gdy stara się o zamianę zajmowanego lokalu na większe. Nie mamy umocowań prawnych do weryfikacji lokatorów mieszkań komunalnych.
Ta sytuacja może niebawem ulec zmianie, ponieważ rząd pracuje nad nowelizacją ustawy o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy.
– Zapowiada się, że nowe przepisy mają ograniczać m.in. okres trwania umowy, maksymalnie do 5 lat, mieszkania komunalne nie będą już automatycznie dziedziczone – mówi Elżbieta Rybak, radna miejska. – Umowę najmu będzie można rozwiązać w kilku przypadkach, np. gdy lokator będzie zajmował nieproporcjonalnie dużą powierzchnię w stosunku do, liczby zamieszkujących . Zapowiadane zmiany dają nadzieję na rozwiązanie problemów mieszkaniowych najuboższych.
Zdjęcie : ANNA