W piątkowe popołudnie (02.12) w CK Muza w Lubinie odbyła się Centralna Akademia Barbórkowa. Pracownicy różnych oddziałów KGHM Polska Miedź S.A. odebrali odznaczenia państwowe, jak Krzyże Zasługi i Medale za Długoletnią Służbę oraz wyróżnienia typowo górnicze, jak szpady i kordziki. Uroczystość była jedyną z wcześniej zaplanowanych barbórkowych imprez. Pozostałe odwołano na znak żałoby.

W sposób stonowany, ale uroczysty odbyła się Centralna Akademia Barbórkowa z okazji Dnia Górnika. Pracownicy wielu oddziałów Polskiej Miedzi odebrali szereg wyróżnień i odznaczeń. Były Srebrne Krzyże Zasługi, Złote Srebrne i Brązowe Medale za Długoletnią Służbę. Wręczono też odznaki honorowe „Za zasługi dla Energetyki”, Zasługi dla KGHM Polska Miedź S.A.”. Nie obyło się bez kordzików i szpad górniczych. W sumie wyróżniono 80 pracowników.
Z racji tragicznego wypadku, który miał miejsce we wtorek 29 listopada w ZG Rudna, wszystkie wystąpienia zarówno zarządu Polskiej Miedzi, jak i zaproszonych gości skupiały się przede wszystkim na złożeniu wyrazów smutku i kondolencji, a potem złożeniu życzeń z okazji Dnia Górnika. – Wszystkim naszym kolegom, koleżankom i rodzinom wyrazić swoje najgłębsze wyrazy współczucia dla tej ogromnej straty. Mam nadzieję, że ta tragiczna seria zakończyła się i następne święto Barbary będziemy obchodzić w zupełnie innych nastrojach ciesząc się naszym świętem. – mówił Radosław Domagalski – Łabędzki, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.
W dniu waszego święta chciałbym życzyć wam, by to, co wydarzyło się we wtorkowy wieczór nigdy więcej nie miało miejsca. Jeszcze raz składam na wasze ręce kondolencje z powodu utraty waszych kolegów – mówił wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak podczas swojego wystąpienia.