Nowością w oświacie będą szkoły branżowe. Nauczyciele na dodatkowe zatrudnienie muszą mieć zgodę dyrektora szkoły macierzystej. Kurator twierdzi, że na skutki reformy zabezpieczone są środki w budżecie. Samorządowcy obawiają się, że to za mało.
W Głogowie gościli samorządowcy: wójtowie, prezydenci i burmistrzowie. Spotkali się w miejskim Ratuszu na Konwencie Legnicko-Głogowskiego Obszaru Inwestycji. Gośćmi Konwentu byli Janusz Wrzal, wicekurator dolnośląski oraz profesor Antoni Jeżowski. Na Konwencie wicekurator omawiał zasady nowej reformy oświaty, nowy ustrój w edukacji oraz terminy przyjmowania uchwał w gminach.
– Odstępujemy od trzyletniego cyklu nauczania ponieważ ma on niekorzystny wpływ na wyniki edukacji – mówi Janusz Wrzal, Dolnośląski Wicekurator Oświaty. – Im dłużej uczniowie przebywają pod opieka tych samych nauczycieli tym lepsze są wyniki edukacyjne i wychowawcze. Nowością w oświacie będą szkoły branżowe . Po ukończeniu szkoły absolwent będzie specjalistą w swojej dziedzinie.
Wicekurator wyjaśnił, iż zmienią się także zasady zatrudniania nauczycieli.
– Zdarza się, że nauczyciele podejmują pracę w kilku szkołach – mówi wicekurator. – Po zmianach, aby podjąć dodatkowe zatrudnienie, nauczyciel będzie musiał uzyskać zgodę dyrektora placówki, w której zatrudniony jest na pełen etat.
Samorządowcy pytali m.in. o wsparcie finansowe dla gmin, zwolnienia nauczycieli oraz pracowników administracji, konkretną pomoc merytoryczną od państwa przy wprowadzaniu nowych zasad oraz szablony uchwał jakie samorządy muszą przyjąć w pierwszych miesiącach nowego roku.
– Czy jest możliwość – w przypadku szkoły podstawowej, w której kończy się kadencja dyrektora – przedłużenia jej na czas wprowadzenia reformy, tak by dyrektor znający swoją placówkę mógł pracować nad zmianami? – pytał Rafael Rokaszewicz, Prezydent Miasta Głogowa.
– Będziemy potrzebować środków na przystosowanie szkół. 300 milionów na wsparcie, z całym szacunkiem nie wystarczy. My jako organ prowadzący musimy przygotować się na wprowadzenie reformy. Nie da się oddzielić wsparcia Kuratora od Ministra Edukacji – mówił Łukasz Horbatowski,Wójt Gminy Kotla.
Wicekurator zapewnił, że wszystkie wątpliwości rozwieją przepisy, które wchodzą i wejdą w życie. Uczestniczący w Konwencie Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak wysoko ocenił konsolidację samorządowców i zjednoczenie się w Konwent.
Zdjęcia: Gmina Miejska w Głogowie