W sobotę świetlica wiejska w Krzeczynie Małym zamieniła się w salę obrad powstającego stowarzyszenia „ Strażacy wspólnie przeciw białaczce ”

Nowa organizacja pozarządowa to rozwinięcie akcji organizowanych do niedawna przez strażaków ochotników z Krzeczyna Wielkiego, którzy rozpoczynali od przeprowadzenia akcji (takiej samej jak nazwa stowarzyszenia – red.) dla młodej mieszkanki Krzeczyna Wlk. – Alicji Goś. Do czasu powstania stowarzyszenia udało się przeprowadzić 10 akcji zbiórki potencjalnych dawców szpiku kostnego pod przewodnictwem DKMS. Ostatnią zorganizowana była w ramach Mikołajkowych Dni Szpiku w markecie Auchan w Legnicy – o tym pisaliśmy tutaj – wraz ochotnikami ze Ścinawy, Legnickiego Pola, oraz Rzeszotar.
Mimo, że w całej Polsce jeszcze 2 jednostki OSP organizują takie akcje, to robią to tylko wtedy, gdy ktoś się do nich zgłosi po pomoc. Jednostka z Krzeczyna Wielkiego jest więc ewenementem na terenie kraju, gdyż jako jedyni systematycznie organizowali akcję poszukiwania potencjalnych dawców szpiku. Najczęściej było to na zawodach lekkoatletycznych – biegi na różnych dystansach.

Podczas dzisiejszego zebrania spośród zebranych 29 osób wybrano zarząd, na którego czele stanął Paweł Gębalski – człowiek pełen energii i pomysłów na organizowanie akcji pomocy chorym na białaczkę.
Stowarzyszenie nie zamyka się na członkostwo osób zrzeszonych w OSP. – Są duże zainteresowania z firm odnośnie współpracy. Bardzo prawdopodobne, że dołączą się jednostki militarne. Zachęcamy także do wstąpienia do stowarzyszenia każdego, kto chce pomagać.- mówił prezes Stowarzyszenia Paweł Gębalski.

W dzisiejszym zebraniu udział wzięli strażacy ochotnicy z: Krzeczyna Wielkiego, Ścinawy, Rogoźnicy, Legnickiego Pola, Rzeszotar, Grodźca oraz Lublińca, przy udziale gościa specjalnego – Grzegorza Obary – prezesa OSP Zimna Woda., który jest jednocześnie Prezesem Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Lubinie.

Z propozycji tworzenia struktur stowarzyszenia skorzystali także strażacy z jednostki OSP Jaczów. Jej członkowie zgodnie twierdzą, że straż pożarna jest aktualnie formacją, która cieszy się największym zaufaniem wśród rodaków. Obecnie strażacy nie tylko gaszą pożary, ale często, jako pierwsi na miejscu zdarzenia, udzielają pomocy poszkodowanym, stąd też coraz częściej w OSP pojawiają się osoby, które mają dodatkowe kursy kwalifikowanej pomocy medycznej. Powyższe aspekty sprawiają, że jeśli w akcję zbiórki potencjalnych dawców szpiku włączają się strażacy, jest ona bardziej wiarygodna dla społeczeństwa.

Na zakończenie zebrania nowe stowarzyszenie otrzymało kronikę z pierwszym wpisem od ofiarodawców – OSP Krzeczyn Wielki, wręczoną przez Marcina Trafidło- naczelnika jednostki.

Mimo, że stowarzyszenie dopiero jest na etapie rejestracji, to już możemy zdradzić, że pierwszą akcją będzie zbiórka potencjalnych dawców szpiku podczas otwarcia ścinawskiego stadionu, który odbędzie się w dniach. 17-18 marca .

Dodatkowo uzyskaliśmy kilka informacji na temat dziewczynki, dla której była przeprowadzana pierwsza akcja – Ali Goś. -Alicja wyszła już ze szpitala. Nie stwierdzono u niej komórek rakowych. Lekarze nie widzieli potrzeby przeprowadzenia przeszczepu szpiku, chemioterapia okazała się wystarczająca – nie krył zadowolenia z sytuacji Paweł Gębalski

inf./fot lubinextra.pl