Stalówka, kałamarz, atrament, gęsie pióro to atrybuty uczniów SP nr 7 podczas zajęć w bibliotece.  Głogowianie poznają sztukę starannego i estetycznego pisania.  

W Miejskiej Bibliotece Publicznej, Agnieszka Żeglarska prowadzi zajęcia z kaligrafii. Zanim rozpoczęła uczyć innych sama przeszła kurs pod okiem specjalisty z Krakowskiej Szkoły Kaligrafii. Uczniowie VI klasy Szkoły Podstawowej nr 7 w Głogowie przyszli do biblioteki, aby poznać tajniki kaligrafii. 

– W godzinach przedpołudniowych prowadzimy warsztaty dla uczniów głogowskich szkół  – mówi Agnieszka Żeglarska. –  Jeżeli znajdzie się grupa osób chętnych  do udziału w warsztatach kaligrafii organizujemy zajęcia po południu. Wcześniej jednak trzeba zadzwonić i się umówić.

Zajęcia są bezpłatne.  W godzinach popołudniowych warsztaty odbywają się  jeden raz w miesiącu o godz. 16. Zanim uczestnik warsztatów dostanie do reki gęsie pióro lub stalówkę wysłucha wykładu na temat kaligrafii.   

Wśród uczniów głogowskich szkół i osób starszych wzrosło zainteresowanie sztuką pisania.  Systematyczne warsztaty  kaligrafii, 30 dni przez 4 godziny dziennie, mogą zmienić charakter pisania.  Kaligrafia wymaga skupienia i  wyciszenia. Bo wbrew pozorom to bardzo trudna sztuka. Wielu głogowian ubolewa nad charakterem swojego pisma.

– Piszę jak kura pazurem. W szkole podstawowej pisałem ładniej, na studiach nauczyłem się pisać szybko i niekoniecznie czytelnie dla innych – mówi Zenon, inżynier elektryk. – Teraz piszę na komputerze, więc jest zawsze czytelnie. Pochwalam jednak zamysł  warsztatów kaligrafii.

Kaligrafia  jest to  sztuka estetycznego i starannego pisania,  czasem również zdobionego artystycznie. Nauka kaligrafii kształtuje charakter i uczy cierpliwości. W latach 60-tych kaligrafia była podstawowym przedmiotem w szkołach.

Zdjęcia: ANJA