Ponad 13 mln zł Komunikacja Miejska otrzyma na zakup nowego taboru i infrastrukturę. Do 2018 roku szesnaście nowych autobusów będzie kursowało po Głogowie.

Komunikacja Miejska  otrzyma środki na dwa przygotowane projekty. W ubiegłym roku spółka złożyła projekt dotyczący zakupu autobusów i na nową infrastrukturę. Oba wnioski otrzymały akceptację i przyznane zostały środki.  Na koncie spółki jeszcze ich nie ma. Będzie można nimi dysponować po podpisaniu umowy.  KM środki musi zainwestować do końca przyszłego roku. Jak zapewnia Piotr Miselis, Prezes Zarządu Spółki Komunikacja Miejska w Głogowie nie będzie z tym problemu.

W ramach przyznanych środków zakupione zostaną autobusy, 16 sztuk w tym cztery z napędem hybrydowym. Pasażerowie w nowych autobusach odczują komfort jazdy. Pojazdy o długości 12 metrów, wyposażone zostaną w klimatyzację i kamery.  Wmontowany zostanie system zarządzania ruchem ITS. Wykorzystywany będzie przez kierowców autobusów. Jego celem jest upłynnienie ruchu autobusów na ulicach Głogowa,  poprzez zminimalizowanie czasu postoju na skrzyżowaniach.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z przyznanej dotacji. Złożyliśmy dwa wnioski i na oba otrzymamy środki – mówi Piotr Miselis, Prezes Zarządu Spółki Komunikacja Miejska w Głogowie.

Na przełomie kwietnia i maja br. do Głogowa dostarczone zostaną cztery  nowe autobusy. Zlecenie realizuje firma SOLARIS.  Na kolejne 12 autobusów spółka ogłosi przetarg po podpisaniu umowy , gdy na konto spółki wpłyną środki.  Całkowity koszt inwestycji zaplanowanych przez KM to kwota ponad 25 mln 300 tys. zł z czego 65% wartości netto zadania pochodzi ze środków zewnętrznych. Pozostałe środki spółka  wygospodaruje z własnego budżetu jako wkład własny w realizację projektów. Po otrzymaniu środków  i zrealizowaniu projektu, KM będzie musiała zlikwidować 16 wysłużonych autobusów.  Stare Jelcze z końca lat 80 i 90-tych zostaną skasowane lub sprzedane, wynika to z warunków konkursu o środki z UE.

Zdjęcia: ANJA