W Głogowie nocną i wieczorową pomocą,  zgodnie z zapowiadanymi zmianami, zajmie się szpital. Dyżury prowadzić mają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.

Rząd zapowiada zmiany w przepisach, dotyczących szpitali. Jedną z nich jest świadczenie pomocy wieczorowej i świątecznej. Zgodnie z zapowiedziami usługę taką mają świadczyć szpitale, które prowadzą  między innymi SOR. Głogowski szpital odpowiada tym kryteriom.  Ustawa jest procedowana. Jeżeli zmiany zostaną przyjęte wówczas, za kilka miesięcy prawdopodobnie od października,  nocna i wieczorowa pomoc świadczona będzie w szpitalu przy SOR.

– Jest takie założenie, że nocna i świąteczna pomoc będzie usytuowana  w szpitalach sieciowych, które prowadzą SOR lub izbę przyjęć. Jak na razie ustawa jest procedowana. Gdy ukażą się rozporządzenia wykonawcze, wówczas poznamy więcej szczegółów – mówi Edward Schmidt, Prezes Zarządu Głogowskiego Szpitala Powiatowego. – Jednym z elementów ustawy jest projekt zobowiązujący lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej do dyżurowania.

 

Obecnie pomoc doraźna świadczona jest przez lekarzy w budynku przychodni przy ul. Kościuszki. Kontrakt podpisany jest do czerwca br. Prawdopodobnie ze względu na wprowadzane zmiany umowa zostanie anektowana do września. Od października pomoc wieczorowa i świąteczna będzie w budynku szpitala.  Wówczas na SOR zgodnie z założeniem, trafiać będą przypadki bardzo ciężkie, pacjenci w stanie zagrożenia życia, pacjenci po urazach, wypadkach, wymagający np., podania kroplówek. Natomiast na pomoc wieczorowa trafią pacjenci , których stan zdrowia pozwoli na oczekiwanie w kolejce na wizytę u lekarza.

Zdjęcia: ANJA