Urząd Miasta otrzyma  prawie 5 mln zł na odbudowę teatru. Po wyłonieniu wykonawcy ruszą prace. Prezydent Miasta nie kryje zadowolenia.

Gmina Miejska w Głogowie ze środków unijnych otrzyma prawie 5 mln zł na odbudowę ruin teatru znajdującego się przed Ratuszem na Starym Mieście.

– Nasze starania zakończyły się sukcesem. Otrzymaliśmy informację, że projekt odbudowy teatru otrzymał dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. To pozwala nam na rozpoczęcie inwestycji – mówi Rafael Rokaszewicz, Prezydent Miasta Głogowa. – Zadanie będzie przygotowane do ogłoszenia przetargu. To nie są jedyne środki, które chcemy pozyskać na odbudowę  – dodaje Prezydent Miasta Głogowa.

Dzięki staraniom władz miasta, projekt odbudowy teatru został wpisany do Kontraktu Terytorialnego. Otwierając tym samym drogę do pozyskania większych środków z ministerstwa kultury. Szacuje się, iż odbudowe ruin to koszt około 20 mln zł.

– Otrzymane z Urzędu Marszałkowskiego środki wkomponują się w nasz budżet i Wieloletnią Prognozę Finansowa – mówi Rafael Rokaszewicz. – Przystąpimy do pełnej odbudowy teatru, nie małego etapu. Odbudowany zostanie teatr pod jego kompleksowe użytkowanie.

Odbudowa teatru, czyli część historyczna budynku wraz z salą widowiskową i zapleczem oraz budynek południowy, pod którego fundamenty są już wykopy, potrwa dwa lata. Po tym okresie budynek  stanie się obiektem kultury.

 Zdjęcia: ANJA.