Policjanci Wydziału Kryminalnego zatrzymali 34 – letniego mężczyznę, który podając się za osobę przysłaną przez rzekomego „wnuczka” usiłował wyłudzić od 72 – letniej mieszkanki Głogowa kwotę 8 000 euro. Mężczyźnie grozi kara pozbawienia wolności nawet do lat 8. Został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy.


Do zatrzymania doszło w dniu 3 kwietnia 2017 r. Sprawcy posłużyli się tradycyjnie, znaną już metodą „na wnuczka”. 72 – letnia mieszkanka Głogowa odebrała telefon od osoby, która przedstawiła się jej jako wnuczka. Fałszywa „wnuczka” twierdziła, że spowodowała wypadek na terenie Berlina i musi wpłacić poręczenie majątkowe oraz, żę potrzebuje kwoty 8 000 euro. Prowadziła rozmowę tak aby zdobyć zaufanie starszej osoby. Aby uwiarygodnić siebie i zdarzenie do rozmowy włączył się również fałszywy niemiecki „policjant”, który potwierdził zdarzenie. Po pieniądze w gotówce, miał się zgłosić kurier, rzekomo wysłany przez fałszywą „wnuczkę”.

Być może oszuści zdołali by wyłudzić pieniądze, gdyby nie przytomność umysłu i szybka reakcja 30 – letniego głogowianina, który przebywał w mieszkaniu i słyszał rozmowę. Od razu zorientował się, że może to być próba wyłudzenia pieniędzy przez oszustów. Skontaktował się z policją i opisał sytuację. Jego pomoc okazała się bardzo cenna. Kurier, który zjawił się po pieniądze wpadł w przygotowaną przez policjantów pułapkę i został zatrzymany.

Policjanci ustalili, że próba oszustwa w Głogowie nie była jedynym jego przestępstwem tego typu. Mężczyzna ma na koncie jeszcze inne wyłudzenia i usiłowania wyłudzeń. Policjanci z Głogowa oraz innych jednostek policji wyjaśniają zakres i skalę jego działalności.

Za przestępstwa, których się dopuścił grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Na wniosek policji i prokuratury sąd aresztował podejrzanego na okres 3 miesięcy.
oficer prasowy KPP w Głogowie