Trwają prace projektowe mające na celu przywrócić świetność Kościołowi Bożego Ciała. Projekt będzie gotowy jeszcze w tym roku, a jego głównym celem jest miedzy innymi odtworzenie hełmów na wieżach tego zabytku.

Gmina Miejska Głogów na dokumentację związaną z remontem kościoła Bożego Ciała przeznaczyła 150 tys. złotych. W ramach zadania wykonane zostanie odtworzenie hełmów na wieżach kościoła,  remont elewacji i wnętrza obu wież.

– To jest moja parafia i cieszę się, że urzędnicy dają pieniądze na remont – mówi Mirosława Brzozińska, handlowiec. – Hełmy na wieży, nie wiedziałam, że były. Jestem za tym, aby odtworzyć dawny wygląd kościoła. 

W tym roku kilka głogowskich parafii otrzyma z budżetu Gminy Miejskiej Głogów dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków. Łączna kwota dotacji  wynosi 650.000 zł brutto. Dotację otrzymają: Parafia Rzymsko-Katolicka p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, ul. Akacjowa 34 – na naprawę i renowację organów, stanowiących element wyposażenia kościoła – 100.000 zł brutto Parafia Rzymsko-Katolicka p.w. św. Wawrzyńca, ul. Okrężna 14 – na wykonanie prac konserwatorskich i restauratorskich czterech aniołów flankujących na szczycie ołtarza głównego kościoła – 50.000 zł brutto. Parafia Rzymsko-Katolicka KOLEGIATA p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Plac Kolegiacki – na remont pomieszczenia pod kaplicą Mariacką oraz wykonanie posadzek na chórze i w krypcie oraz w prezbiterium, zakrystii i kaplicy Mariackiej – 350.000 zł brutto; Parafia Rzymsko-Katolicka p.w. św. Mikołaja w Głogowie, ul. Powstańców 1 – na dokumentację obejmującą remont elewacji kościoła Bożego Ciała z uzupełnieniem elementów architektonicznych, odbudową zwieńczeń wież wraz z pracami konstrukcyjnymi wewnątrz niezbędnymi do ich wykonania – 150.000 zł brutto.

 Zdjęcia: Urząd Miasta Głogów