Ponad 100 przedszkolaków z głogowskich placówek zostało pasowanych na czytelnika.  Uroczystość odbyła się w z okazji Światowego Dnia Książki. Pasowania dokonała dyrektorka biblioteki.  

Pasowanie na czytelnika  jest nieodłącznym elementem Głogowskich Dni Książek. Z każdym rokiem scenariusz imprezy trochę się zmienia.

– W 2008 roku otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 4.5 tys.  zł  i rozpoczęliśmy zwyczaj obdarowywania dzieci książkami i pamiątkowymi dyplomami na zakończenie uroczystości – mówi Izabela Owczarek, Dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głogowie. 

Początkowo w pasowaniu uczestniczył dwie grupy przedszkolaków, które spotykały się za zajęciach w bibliotece głównej w Dziele Dziecięco – Młodzieżowym przy ul. Jedności Robotniczej 15.  Z biegiem czasu do grona tych 6-latków dołączyły kolejne dzieci z przedszkoli uczęszczających na zajęcia do Filii nr 1 przy ul. Budowlanych 10.  Bibliotekarze planują rozszerzyć imprezę o kolejne przedszkola. Marzy im się wydanie własnej książki dziecięcej. 

 – Wszystko zależy od możliwości finansowych. Jednym z pomysłów na rozszerzenie akcji pasowania jest wydanie własnej książki dziecięcej w tym roku, w ramach obchodów 70-lecia istnienia biblioteki i w ramach realizacji zadania pod nazwą Czas na czytanie czyli 70 niezwykłych spotkań z książką – dodaje Izabela Owczarek. – Zadania również dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bibliotekarze poprzez uroczyste pasowanie na czytelnika  w sposób symboliczny włączają przedszkolaków w poczet czytelników.  W ten sposób starają się zachęcić do odkrycia w sobie pasji do czytania, obcowania z literaturą  i rozwijania tej pasji.

– Z tej propozycji skorzystać może każde dziecko. Ilu to wykorzysta trudno powiedzieć, ale nawet jeżeli dwoje czy troje dzieci zacznie regularnie czytać dzięki naszej akcji pasowania to jest to spory sukces – mówi Izabela Owczarek.

Zdjęcia: Miejska Biblioteka Publiczna w Głogowie