Telefoniczni oszuści nie ustają w próbach wyłudzenia pieniędzy. W ostatnim czasie na terenie Głogowa przestępcy podający się za policjantów, usiłowali wyłudzić spore kwoty. Tym razem nie udało się nikogo oszukać.

W Głogowie rozdzwoniły się telefony od oszustów podszywających się za policjantów prowadzących działania antyhakerskie. Podczas rozmowy  usiłowali namówić do wypłaty pieniędzy z kont bankowych.  Twierdzili, że oszczędności są zagrożone. W celu zabezpieczenia dorobku życia należy koniecznie wypłacić środki z banku.  

– Osoby do których zadzwonili oszuści nie dały się nabrać. Poinformowały o tych próbach policję – mówi podinsp. Bogdan Kaleta, oficer prasowy KPP w Głogowie. – Pamiętajmy, że prawdziwi policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Nigdy też nie poproszą o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji.

W Głogowie dochodziło już do wyłudzeń pieniędzy od osób starszych. Najczęściej oszuści podszywają się pod krewnych, wnuczkę, wnuczka, syna czy córkę, także pracowników różnych instytucji i funkcjonariuszy. Oszuści, cały czas zmieniają metody swojego działania. Wykorzystują chęć udzielenia pomocy przez osoby starsze, w tym pomocy finansowej, krewnym „będącym w potrzebie”.

– Dlatego tak ważna jest ogólnie mówiąc zasada ograniczonego zaufania. Tym razem oszuści postanowili nieco zmodyfikować swoją metodę  – mówi podinsp. Bogdan Kaleta.- Aby zapobiec oszustwu radzimy bezwzględnie stosować zasadę ograniczonego zaufania, informować Policję o każdej próbie oszustwa.  Lepiej wyglądać na człowieka podejrzliwego niż stracić dorobek życia.

Funkcjonariusze policji przestrzegają także przed udzielaniem informacji przez telefon.

– Przez telefon nie podajemy żadnych informacji dotyczących danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich. Nie opowiadajmy nieznajomym o swoich planach życiowych, czy o członkach rodziny – mówi podinsp. Bogdan Kaleta.

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy poinformować Policję, korzystając z numeru alarmowego 997 lub 112.

Zdjęcia: KPP w Głogowie