Specjalny samochód przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych jest w Miejskim Ośrodku Rehabilitacji i Usług Specjalistycznych w Głogowie. Od poniedziałku do piątku auto można wypożyczać.

Gmina Miejska w Głogowie włączyła zielone światło dla transportu osób niepełnosprawnych. MORiUS został wyposażony w samochody przystosowane pod potrzeby dzieci, osób starszych z orzeczeniem o niepełnosprawności. Samochód można zamówić od poniedziałku do piątku. Dowiezie w każde miejsce wskazane przez zamawiającego. Koszt wypożyczenia auta na wyjazd poza miasto to 0,63 zł/km natomiast w mieście 1 zł/km.  

– Mamy duże zapotrzebowanie na tę usługę – mówi Mirosława Krasicka, Dyrektorka Miejskiego Ośrodka Rehabilitacji i Usług Specjalistycznych w Głogowie. –   Zachęcamy do korzystania z naszego transportu.

Samochód najczęściej wykorzystywany jest do wyjazdów do lekarza , na badania czy rehabilitację. 

– Transport należy zamówić wcześniej, na kilka dni przed planowanym wyjazdem – mówi Mirosława Krasicka. – Samochody są bardzo dobrze wyposażony. Nawet dalekie wyjazdy nie będą uciążliwe.

Głogowianom bardzo podoba się taksówka z MORiUS-a.  Jedna z starszych mieszkanek Głogowa zamówiła auto na wyjazd męża na badania do Wrocławia. Była bardzo zdziwiona, że kierowca był do ich dyspozycji przez cały czas trwania badań. Zawiózł do Wrocławia i przywiózł do domu.  Za tę usługę kobieta zapłaciła 150 zł.  Gdy korzystała  z taksówki koszty były kilka razy większe.  Osobom starszym z niepełnosprawnością ruchową bardzo trudno jest realizować swoje plany bez pomocy  bliskich czy odpowiednich instytucji. Marzy im się jeszcze, aby transport można była zamawiać także na soboty i dni świąteczne, aby pojechać do teatru, kina czy na zawody.  Dodatkowe dni na użyczenie samochodu wiążą się z dodatkowymi kosztami między innymi zatrudnieniem kierowcy. Na to potrzebne są środki. Środki przyznaje rada miasta. Dyrektorka MORiUS zapewniła, że zapozna radnych z prośbami osób z niepełnosprawnością.  Samochód przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych należy zamawiać składając wniosek w Miejskim Ośrodku Rehabilitacji i Usług Specjalistycznych w Głogowie ul. Norwida, tel. 76-7276572.

Zdjęcie: ANJA