Ponad 1000 osób miesięcznie przychodzi do centrum, aby oddać krew lub osocze. Dla nich nie są ważne przywileje, chcą pomagać innym.

Krwiodawcą może zostać dorosły mężczyzna lub kobieta od  18 do 65 roku życia.  Warunkiem jest dobre zdrowie oraz masa ciała.  Dawca ważący  powyżej 50 kg  może oddać krew pełną lub jej składniki otrzymywane metodą aferezy. Natomiast dawca powyżej 70 kg- krwinek czerwonych met. Erytroaferezy.

– Przed każdym oddaniem krwi dawca jest badany przez lekarza – mówi Wioletta Kmiecik z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Oddział w Głogowie.-   Zanim ustalimy,  czy krew dawcy będzie się nadawała do celów leczniczych przeprowadzone zostaną badania morfologii, ustalona zostanie także grupa krwi.  W naszej placówce robimy również badania molekularne.

Każdy dawca ma przywileje.  Po oddaniu  krwi otrzymuje między innymi osiem czekolad, natomiast dawca osocza dostaje 12 czekolad.

– Wprowadzony został również pakiet lojalnościowy – mówi Wioletta Kmiecik.- Za oddanie jednej jednostki krwi każdy dawca otrzymuje 4 kropelki. Przez 4 lata, tyle trwa bowiem program, zbiera kropelki. W zależności od ilości uzbieranych kropelek może wybrać sobie z pakietu np. kubek termiczny, kocyk, pokrowiec na telefon  czy kubeczek.

Poza tym prowadzona jest Akcji Dawcom w Darze. Jest to inicjatywa, która wspiera ideę krwiodawstwa w Polsce. W Akcji bierze udział niespełna tysiąc  firm , które wszystkim aktywnym Honorowym Dawcom Krwi udzielają rabatu na świadczone przez siebie usługi

– Można skorzystać z upustu na nocleg, czy przy zakupie pizzy – mówi Wioletta Kmiecik. – W Polsce jest już 900 firm, które włączyły się do Akcji.

Zdjęcia: ANJA