Pięć tysięcy czerwonych kopert trafi do głogowskich seniorów. Zawarte w nich informacje mają pomóc służbom medycznym wezwanym do domu w razie nagłej choroby, utraty przytomności czy zawału serca.  

Gmina Miejska w Głogowie, Rada Seniorów  w trosce o poczucie bezpieczeństwa najstarszych mieszkańców miasta postanowiła zainwestować w tzw. Kopertę Życia Seniora. W jej środku znajduje się kartka informacyjna, którą senior powinien po przeczytaniu wypełnić czytelnie. Poza tym w kopercie znajdują się także 2 znaczki w tym jeden z magnesem na lodówkę.  Koperty takie funkcjonują w wielu Polskich miastach i w każdym z nich obowiązuje zasada wkładania koperty do lodówki. W Głogowie także, po wypełnieniu formularza senior powinien umieścić kopertę w lodówce a znaczek z magnesem na lodówce.

– Każdy w domu ma lodówkę. Trudno służbom medycznym poszukiwać kopert po szafkach czy szufladach – mówi Bożena Kowalczykowska, Zastępca Prezydenta Miasta Głogowa. – Kopertę umieszczamy w miejscu widocznym dla wszystkich. Zachęcam seniorów do pobrania kopert. Informacja zawarta w kopercie jest bardzo istotna w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia.

Beata Kopacka, kierownik pogotowia ratunkowego pochwaliła inicjatywę seniorów i samorządowców.

– W tym miesiącu odnotowaliśmy  dużo wyjazdów do osób z zaburzeniami rytmu serca, z cukrzycą, z problemami psychicznymi i psychiatrycznymi oraz  padaczką. To są potencjalni odbiorcy Karty Życia Seniora – mówi Beata Kopacka. – Cieszę się, że ratownicy będą mieli dostęp do potrzebnych informacji, gdy dotrą do chorego z utratą świadomości. Uważam, że koperty powinny znaleźć się nie tylko u seniorów, ale i osób samotnych.
Stanisław Kuc, przewodniczący rady seniorów także zachęca do obioru koperty przede wszystkim osoby samotne.

– Od momentu  powołania Rady Seniorów zaczęliśmy zabiegać o stworzenie koperty życia – mówi Stanisław Kuc. – Udało się. Do pobrania koperty zachęcam seniorów-singli, osoby mieszkające samotnie.  Koperta w lodówce i magnes na lodowce ułatwią służbom medycznym  zorganizowanie właściwego ratunku, takiego  jaki jest potrzebny.

Koperty sfinansowano z budżetu miasta. Można je pobrać  w MOPS-ie oraz Urzędzie Miasta Głogowa w wydziale pomocy społecznej.

Zdjęcia: ANJA  

10.05.2017.