Dzień Weterana Działań poza Granicami Kraju przypada 29 maja. Z tej okazji Prezydent Miasta Głogowa Rafael Rokaszewicz spotkał się z kilkunastu weteranami, uczestnikami misji zagranicznych. 

W Głogowie mieszka 40 weteranów. Na spotkanie w głogowskim Ratuszu przyszło siedemnastu:  st. chor. szt. w st. spocz. Kazimierz Bryl; st.chor. szt. rez. Dariusz Kluska; mł. chor. rez. Piotr Kubica; kpr.rez. Stefan Krupa; st.chor.szt.rez. Jerzy Mermer; kpr.rez.Damian Olszewski; st.szer.rez. Bartłomiej Plaszczyk; sierż.rez. Krzysztof Pracz; sierż.rez. Eryk Podyma; sierż.rez.  Mariusz Reszczyński; st.szer.rez. Damian Silniewicz; st.szer.rez. Adrian Smogulecki; st.chor.szt.rez. Jerzy Szala; st.kpr.rez. Arkadiusz Stępniaki; szer.rez. Tomasz Stolarek; st.szer.rez. Krzysztof Taras; chor.rez. Jerzy Woroniec.

Spotkanie w ratuszu odbyło się po raz pierwszy. Zebrani przy kawie i pysznym ciastku wspominali o swoich misjach, kolegach i krajach w których przyszło im wypełniać powierzone zadania. Silni, odważni mężczyźni, ryzykowali swoje życie daleko poza granicami państwa, przeżyli niejednokrotnie piekło na ziemi w swoich wypowiedziach byli bardzo skromni i oszczędni. Jedni z szacunku dla starszych kolegów, inni uważali, że wypełniali po prostu powierzone zadania. 

– Byłem w Afganistanie, jako saper – wspomina Bartłomiej Plaszczyk. – Terroryści zniszczyli bazę.

– Byłem w Iraku i Kuwejcie – mówi Damian Silniewicz- Ochrona konwoju.

– Dziewiąta zmiana Afganistan – mówi Tomasz Stolarek-  Szkoliliśmy armię afgańską. 12. zmiana w Bośni Hercegowinie.

Jerzy Woroniec był na misjach w Syrii i Afganistanie. Jerzy Szala był w Iraku i Afganistanie.

– To były trudne i ciężkie misje – mówi st.chor.szt.rez. Jerzy Szala.  

Prezydent Miasta Rafael Rokaszewicz po wysłuchani wspomnień weteranów był pełen podziwu dla ich odwagi.

– Jestem pełen szacunku dla Was, za to co robiliście – powiedział prezydent.- Nawet ciężko jest wyobrazić,  z jakimi niebezpieczeństwami mieliście do czynienia.

Krzysztof Taras w imieniu wszystkich weteranów podziękował Wojskowemu Komendantowi Uzupełnień ppłk.  Piotrowi Mielniczukowi, Szefowi Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego we Wrocławiu płk Waldemarowi Bartłomiejczakowi  i Rafaelowi Rokaszewiczowi, Prezydentowi Miasta  za zorganizowanie spotkania.

 – To jest dla nas ważne, że nie zapomnieliście o nas – powiedział Krzysztof Taras. – Powinniśmy kontynuować takie spotkania. Powinno nas być tutaj o wiele więcej.

Spotkanie z weteranami zorganizowała  Wojskowa Komenda Uzupełnień. Ireneusz Zalewski w imieniu organizatora spotkania przypomniał weteranom o przysługujących im przywilejach.  

Misje pokojowe rozpoczęły się roku 1953. Rząd Polski zdecydował wówczas, iż 400 obserwatorów wojskowych i personelu pomocniczego będzie monitorować  rozejm pomiędzy Koreą Południową a Koreą Północną. Od tego czasu, w 92 misjach uczestniczyło ponad 115 tys. polskich żołnierzy. Zmieniły się zadania realizowaliśmy w operacjach – od zadań logistycznych do bojowych w Iraku i Afganistanie. Obecnie polscy żołnierze służą w Afganistanie, Bośni i Hercegowinie, Kosowie, Republice Środkowej Afryki i  Państwie Kuwejt.  

Zdjęcia: ANJA