Przed blokami od 1 lipca będą ustawione brązowe pojemniki na odpady BIO. Gmina wprowadza nowe stawki opłat. Urzędnicy zachęcają do selektywnej zbiórki odpadów, ponieważ opłaty są niższe.

Na podstawie rozporządzenie Ministra Środowiska Gmina Miejska w Głogowie wprowadza zmiany w segregacji odpadów. Przed blokami staną brązowe pojemniki na odpady typu BIO. Lada dzień do głogowian trafi list informujący o nowych zasadach i zmianach cen w segregacji. Mieszkańcy otrzymają także ulotki wyjaśniające co można, a czego nie można wrzucać do brązowych pojemników na tzw. odpady kuchenne. Na klatach schodowych w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej Nadodrze, TBS i zarządzanych przez ZGM – pojawią się plakaty. Gmina Miejska w Głogowie zachęca do selektywnej zbiórki odpadów ponieważ opłaty są mniejsze.

– Odpady kuchenne trzeba będzie częściej odbierać, przecież przy blokach z pojemników będzie śmierdziało – mówi Władysława Mrozińska, mieszkanka osiedla Kopernika.–Ciągle jakieś zmiany. W domu mam kilka worków do których segreguję różne odpady. Dla mnie jest to uciążliwe. Teraz kolejne śmieci muszę gdzieś odkładać, aby później wyrzucić je do kosza.

– Jestem już stary, mieszkam sam, nie mam zamiaru segregować śmieci, ale współczuję tym, którzy muszą liczyć każdy grosz. Będą zmuszeni do segregowania – mówi Pan Wojciech , 69-letni głogowianin.

Nowe stawki opłat, obowiązujące od 1 lipca 2017 roku:jedna osoba w gospodarstwie domowym–selektywna zbiórka 11 zł, nieselektywna 16 zł, dwie osoby w gospodarstwie domowym–selektywna zbiórka 21,50 zł, nieselektywna 32 zł, trzy osoby w gospodarstwie domowym–selektywna zbiórka 31 zł, nieselektywna 48 zł, cztery osoby w gospodarstwie domowym–selektywna zbiórka 40 zł, nieselektywna 64 zł, pięć osób w gospodarstwie domowym–selektywna zbiórka 49 zł, nieselektywna 80 zł, sześć 6 osób w gospodarstwie domowym–selektywna zbiórka 57,50 zł, nieselektywna 96 zł, siedem osób i więcej selektywna zbiórka 60 zł, nieselektywna 112 zł.

Zdjęcia: UM Głogów