W lipcu do naszego miasta przyjadą polskie zespoły z kresów Rzeczypospolitej. XXII Głogowski Festiwal Kultury Polskiej Kresy 2017 rozpocznie się w najbliższą sobotę.

W tym roku występ aktorów Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie zainauguruje kresowy festiwal. Spektakl  „Dwaj panowie B” będzie można obejrzeć w MOK 1 lipca o godz. 17.  Dzień później, czyli w niedzielę 2 lipca, również w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury, o godzinie 15, rozpocznie się koncert galowy XXII Głogowskiego Festiwalu Kultury Polskiej.

– W koncercie wezmą udział zarówno zespoły znane już mieszkańcom Głogowa, jak i debiutanci – mówi Maciej Iżycki z głogowskiego muzeum. – Na deskach MOK-u będzie więc okazja zobaczyć kapelę Lwowska Fala, Kapelę Podwileńską oraz zespół Asałoda z Białorusi. Na pewno nie jedną łzę wyciśnie z oczu występ solisty Kapeli Wileńskiej – Jerzego Garniewicza.

Pierwszy raz na Kresach zaprezentuje się także młodzież biorąca udział w XVIII Letniej Akademii Kultury i Języka Polskiego, która rozpoczyna się wraz z festiwalem. Podobnie jak w latach ubiegłych festiwal Kresy gościł będzie nie tylko w Głogowie. Koncerty odbędą się również w Sławie, Szlichtyngowej i Wschowie. Burmistrz Miasta i Gminy Szlichtyngowa Elżbieta Rahnefeld zaprasza na koncert Kapeli Podwileńskiej z Niemenczyna . Kapela wystąpi 1 lipca o godz. 17 w świetlicy w Szlichtyngowej.

Zdjęcia: MOK Głogów