Jak dawniej powstawały książki? Co to jest exlibris? Jak wykonać własnoręcznie zakładkę do książki? Odpowiedzi na te pytania będzie można znaleźć na wakacyjnych zajęciach dla dzieci, które w ostatnich dniach lipca rozpoczną się w Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Głogowie.

Zajęcia wakacyjne w głogowskim muzeum rozpoczną się 31 lipca a zakończą 4 sierpnia. Pierwsze zajęcia poświęcone będą przodkom dzisiejszych książek czyli tabliczkom i zwojom tworzonym w starożytnej Mezopotamii, Egipcie, Rzymie czy też Grecji. Podczas zajęć plastycznych będzie okazja przekonać się osobiście, jak dawniej pisało się pismem klinowym na glinianych tabliczkach.

-Kolejne zajęcia poświęcone będą książkom, które powstawały jeszcze przed wynalezieniem druku. Prowadzący zajęcia opowiedzą o tym, jak ręcznie przepisywano mądre księgi i jak je ozdabiano. Podczas zajęć plastycznych dzieci będą mogły wcielić się w rolę średniowiecznego skryby, który tworzy ozdobne inicjały i miniatury – mówi Maciej Iżycki z Działu Organizacji Wystaw, Wydawnictw i Promocji głogowskiego muzeum.

Na czym polega uroda książki? Jak wyglądały książki wydawane przed wiekami? Tej tematyce poświęcony będzie trzeci dzień wakacyjnych zajęć. Dzieci zwiedzą wystawę „Librarium z dawnego Głogowa” i samodzielnie wykonają plecioną tasiemkę, jaką przed laty wszywano w książki. Kolejny dzień poświęcony będzie zakładkom. Skąd się wzięły? Jak wyglądały? Z czego były zrobione? Wizyta w muzeum będzie również okazją do wykonania własnej zakładki. Ostatnie muzealne zajęcia, które odbędą się w piątek, 4 sierpnia, poświęcone będą exlibrisom. Podczas tego spotkania będzie można zaprojektować i wykonać ekslibris, który może stać się ozdobą domowej biblioteki. Do udziału w zajęciach Muzeum Archeologiczno – Historyczne zaprasza dzieci w wieku od siedmiu do dwunastu lat. Warunkiem uczestnictwa będzie wcześniejsze zapisanie się na zajęcia w Pracowni Edukacyjnej dzwoniąc pod numer 76 834 10 81 wew. 43 oraz wykupienie biletu zniżkowego do muzeum w cenie 2,50 zł. Zajęcia będą odbywały się w godzinach od 12 do 13.30.

Zdjęcia: ANJA