Radny, Paweł Chruszcz złożył interpelację dotyczącą zakupu i zainstalowania prewencyjnego systemu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Koszt jednego urządzenia to niespełna 10 tys. zł.

Radny Rady Miasta Głogowa, Paweł Chruszcz w swojej interpelacji skierowanej do władz miasta zawnioskował o zakup i instalację w Głogowie prewencyjnego systemu bezpieczeństwa ruch drogowego. Zaproponował, aby miejsca na środki prewencji wytypować wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Głogowie.

-Proponuję wspólnie wytypować kilka odcinków dróg, na których prędkość jest przekraczana przez kierowców – mówi radny Paweł Chruszcz. – Prewencyjne radary instalowane są w większości krajów europejskich, stosowane jako skuteczne narzędzia do walki z przekraczaniem dozwolonej prędkości i są alternatywą dla typowych fotoradarów.  W Polsce takie urządzenia stosowane są m.in. w Katowicach, Bielsko Białej, Garwolinie, Kędzierzynie Koźlu, Koninie, Górze, Nowej Rudzie, Legnicy czy Gdańsku. Instalacja radaru prewencyjnego jest widoczna natychmiast dla większości mieszkańców. Urządzenie jest pozytywnie odbierane przez społeczeństwo ze względu na pedagogiczną a nie represyjną funkcję.

Urządzenia, które radny proponuje zamontować na ulicach Głogowa wyświetlają aktualną prędkości pojazdu i w razie jej przekroczenia następuje zmiana koloru wyświetlania z zielonego na czerwony w pulsującej formie, oraz ukazuje się  bardzo wyraźny napis „ZWOLNIJ”. Paweł Chruszcz podaje wiele argumentów przemawiających za zamontowaniem tych urządzeń.

-Kierowca zdecydowanie częściej zwalnia i jedzie ostrożniej. Statystyki jednoznacznie pokazują skuteczność tych urządzeń. Przekroczenia prędkości maleją a co za tym idzie zagrożenie wypadkowe zmniejsza się – mówi Paweł Chruszcz. – Wnioskuję o zakup w bieżącym roku budżetowym lub jeśli nie będzie to możliwe o ujęcie zakupu w budżecie na 2018 rok. Cena rynkowa jednego takiego urządzenia wraz z montażem nie przekracza 10 tys. brutto.- dodaje radny.

Czy inicjatywa radnego Chruszcza ma sens? O opinię w sprawie zamontowania na głogowskich ulicach prewencyjnego systemu bezpieczeństwa ruchu drogowego zapytaliśmy funkcjonariuszy policji, którzy na co dzień mają kontakt z różnymi zachowaniami kierowców.

-Policja popiera każde inicjatywy mające wypływ na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, uspokojenie ruchu i eliminujące piratów drogowych, których zachowanie może doprowadzić do tragedii na drogach – mówi podinsp. Bogdan Kaleta, oficer prasowy KPP w Głogowie.

Zdjęcie: ANJA