Prawica uważa, że reforma w sądownictwie jest potrzebna. Głogowianie protestują. Poseł Wojciech Zubowski twierdzi, że zmiany są potrzebne, po to by każdy obywatel przed sądem miał takie same prawa i szanse.

W ostatnich dniach tematem nr 1 w całym kraju i naszej małej Ojczyźnie Głogowie, jest reforma wymiaru sprawiedliwości. Swoje niezadowolenie z propozycji rządu głogowianie u boku .Nowoczesnej wyrażają przed budynkiem sądu. Prawica deklaruje, iż reforma sądownictwa zostanie przeprowadzona ponieważ zmiany są potrzebne. Sądy muszą orzekać sprawiedliwie i sprawnie. 

-Ze smutkiem wsłuchuję się w argumenty przeciwników reformy sadownictwa i twierdzę, że nie mają oni pełnej wiedzy – mówi Wojciech Zubowski, Poseł na Sejm RP. – Pojawiają się zarzuty upolitycznienia, chociaż system, który chce wprowadzić Sejm funkcjonuje już w wielu krajach Unii Europejskiej i poza nią. Tam wpływ rządu na wymiar sprawiedliwości jest o wiele większy niż w zmianach zaproponowanych przez Prawo i Sprawiedliwość. Od początku swojej pracy w parlamencie mam częsty kontakt z poszkodowanymi przez sądy. Najczęściej przez wymiarem sprawiedliwości wygrywają osoby, które są majętne. Tymczasem straszy się nas – jak i przy poprzednio wprowadzanych przez nas zmianach, wizjami pogrzebania demokracji. Dla przykładu – zmiany wprowadzone w prawie o zgromadzeniach, wbrew negatywnym zapowiedziom polityków z PO i .Nowoczesnej, nie zabraniają demonstracji. Każdy może wyrażać swoje opinie i przekona dotyczące działań rządu. I jak widzimy można z tego swobodnie korzystać. Przy nowelizacji ustawy dotyczącej programu 500+ też było dużo negatywnych wypowiedzi. Okazało się, że program 500+ nie rozłożył budżetu, który obecnie ma się nawet lepiej niż we wcześniejszych latach.

Podczas protestów przed głogowskim wymiarem sprawiedliwości szef głogowskiej .Nowoczesnej i zebrani mieszkańcy miasta negują zapowiadane zmiany. Weto Andrzeja Dudy, Prezydenta RP dało im nadzieję, że ich protest został wysłuchany i dostrzeżono racje obywateli. 

– Chcemy żyć w demokratycznej Polsce z trójpodziałem władzy, w tym z niezależnymi sądami, tak jak to stanowi art 10 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej – mówi Jacek Zahorski, z głogowskiej Nowoczesnej.

Zdjęcia: ANJA