Prezydent Miasta Rafael Rokaszewicz przekazał stacji pogotowia ratunkowego w Głogowie defibrylator najnowszej generacji. Wartość tej inwestycji to 70 tys. zł.

W sprzęt najnowszej generacji, służący do ratowania życia wyposażone zostało głogowskie pogotowie. Profesjonalny defibrylator ratownicy będą używali do bezpośredniego ratowania życia, przywracania akcji serca u pacjentów nieprzytomnych. Ma wiele możliwości, jedną z nich jest możliwość transmitowania danych na odległość. Jest to bardzo ważna zaleta sprzętu. Po wykonaniu badań w karetce, dane przesłane zostaną do szpitala, gdzie lekarz zanim pacjent do niego trafi pozna jego stan. Szybciej zatem będzie mógł podjąć leczenie.

-W imieniu pracowników pogotowia a przede wszystkim w imieniu mieszkańców Głogowa i całego regionu głogowskiego chcę podziękować prezydentowi i radnym za podjęcie uchwały i sfinansowanie zakupu defibrylatora – powiedział Andrzej Hap, Dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Legnicy. – Jest to sprzęt do bezpośredniego ratowania życia u pacjentów nieprzytomnych. Urządzenie najnowszej generacji, lepszego na świecie nie ma. Ma możliwości przesyłania transmisji danych na odległość i ma możliwość wykonywania całego szeregu innych czynności medycznych, które mogą podejmować lekarze i ratownicy medyczni. Jest to urządzenie, które wspomoże ratowników w podejmowaniu jeszcze bardziej skutecznych czynności związanych z bezpośrednim ratowaniem życia.

Ratownicy, Beata Kopacka, kierownik głogowskiego pogotowia ratunkowego i dyrektor Hap nie kryli zadowolenia z możliwości posiadania wysokiej klasy urządzenia ratującego życie. Każde z nich wyliczyło szereg plusów i możliwości związanych z zastosowania aparatu. Prezydent Głogowa zapewnił, że to nie ostatnia pomoc dla tej placówki.

– Wszyscy wiemy jak ważne jest ratowanie życia i zdrowia. Cieszę się, że w taki sposób mogliśmy wesprzeć pogotowie ratunkowe. Każdego roku staramy się kupić potrzebne urządzenie, partycypować w większych przedsięwzięciach – mówi Rafael Rokaszewicz, Prezydent Miasta Głogowa. – Już rozmawiamy o planach na przyszły rok. Defibrylator przekazany dla pogotowia to duże urządzenia. Mniejsze przenośne defibrylatory zamontowane zostaną w rożnych punktach naszego miasta – dodaje prezydent.

W trosce o bezpieczeństwo głogowian, ich zdrowie i życie defibrylatory są już w budynku powiatu i urzędzie miasta. Przeszkolono urzędników, aby mogli udzielić pomocy korzystając z defibrylatora.  Planuje się, iż kolejne zamontowane zostaną w Marinie, obiektach sportowych i targowisku.

Zdjęcie: ANJA