PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na remonty linii 289, Legnica -Rudna Gwizdanów. W 2020 roku pociągi pojadą z prędkością do 120 km/godz. Wartość zadania 190 mln. zł. 

Remont linii 289 potrwa do 2020 roku. Przebiega ona przez teren Zagłębia Miedziowego. Połączy ważne dla Okręgu Miedziowego miasta: Legnicę, Lubin i Głogów. Dzięki remontom stworzona zostanie możliwość uruchomienia dogodnych połączeń pasażerskich pomiędzy głównymi ośrodkami Zagłębia Miedziowego.

-Istotnie zmienią się warunki dla transportu towarowego – mówi Bohdan Ząbek z Zespołu Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.- Przewozy będą szybsze i sprawniejsze. Dwukrotnie szybciej pojadą pociągi. Składy pasażerskie pojadą do 120 km/h, a towarowe do 80 km/h.

Głogowianie z wielkim zainteresowaniem obserwują działania kolei. Każda zapowiedź dotycząca remontu linii przyjmowana jest z zadowoleniem.

-Często pokonuję busem lub autobusem trasę z Głogowa do Lubina. Pracuję w jednej z tamtejszych firm – mówi Zofia Masłowska. – Bywa, że większość drogi stoję, bo jest tłok. Chciałabym w większym komforcie dojeżdżać do pracy.

-Pracuję w Legnicy. Dojeżdżam do pracy busem czasem samochodem – mówi Pan Karol.- Perspektywa przejazdu koleją jest ciekawa. Będzie wygodniej, bez tłoku no i szybko. Kiedyś słyszałem o jednym biletach na wszystkie połączenia: autobusem, busem i pociągiem. Może to też się kiedyś ziści.

Odnowiona linia nr 289 połączy dwie magistrale kolejowe , linię E 30 i Nadodrzankę. Po zakończeniu remontu w 2020 roku mieszkańcy Głogowa zyskają szybsze i wygodniejsze połączenie kolejowe z Lubinem i Legnicą

Zdjęcia: PKP PLK Wrocław