W czasie upałów, nawet na chwilę, nie zostawiajmy dzieci samych w samochodzie.  Kiedy zauważymy uwięzione wewnątrz pojazdu dziecko lub zwierzę nie zwlekajmy z działaniem i poinformowaniem policji. Mandat karny dla kierowcy w kwocie 500 zł, to najmniejsza z konsekwencji.

Piękna i upalna pogoda, powoduje że, w zamkniętym samochodzie po kilku minutach temperatura może dojść nawet do 50-60ºC! Kiedy zauważymy uwięzione wewnątrz pojazdu dziecko lub zwierzę nie zwlekajmy z poinformowaniem policji. Dzwońmy pod nr 112. Każda minuta jest na wagę złota. Mandat karny dla kierowcy w kwocie 500 zł, w takim przypadku to najmniejsza z konsekwencji.

O czym należy pamiętać: nigdy nie zostawiajmy samych dzieci i zwierząt w samochodzie, uchylenie okna nie poprawi sytuacji wewnątrz pojazdu, cyrkulacja powietrza w rozgrzanym aucie jest bardzo wolna, parkowanie w cieniu obniży temperaturę zaledwie o kilka stopni, w kilka minut temperatura wewnątrz auta może wzrosnąć do 50-60ºC, w czasie jazdy korzystajmy z klimatyzacji,  zadbajmy o zapas wody w bagażniku, róbmy częste postoje, czujnie obserwujmy zachowanie naszych podopiecznych.

– Jeśli zauważymy niebezpieczną sytuację nie bójmy się reagować. W razie szczególnego zagrożenia życia i zdrowia sami możemy podjąć działania zmierzające do wydostania z rozgrzanego pojazdu osób lub zwierząt. Ostatecznie działając w tzw. „stanie wyższej konieczności”, możemy wybić szybę w aucie, w ten sposób ratując życie – mówi podinsp. Bogdan Kaleta Oficer Prasowy KPP w Głogowie.