Aspirant. szt. Andrzej Zieliński oraz aspirant. szt. Sławomir Kopeć – policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Głogowie, otrzymali odznaczenie „ Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

Podczas Gali Honorowych Dawców Krwi we Wrocławiu, Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak, w imieniu Ministra Zdrowia, wręczył wyróżnionym Krwiodawcom odznaczenie “Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

– Z całym przekonaniem mogę powiedzieć, że krwiodawcy to anonimowi bohaterowie, którzy potrafią hojnie rozdawać nadzieję w kroplach oddawanej krwi. To postawa, za którą idzie konkretne działanie, a to w dzisiejszym świecie powinniśmy szczególnie doceniać. Dziękuję krwiodawcom za godną podziwu postawę. Za to, że mimo codziennego zabiegania i własnych obowiązków udowadniają, że można pozostać wrażliwym na potrzeby innych osób – powiedział w trakcie uroczystości Wojewoda Dolnośląski.

Uroczystość odbyła się 12 czerwca 2019 roku, w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. To najwyższe odznaczenia dla krwiodawcy, niezwykle ważne i prestiżowe. Każdy z policjantów z Głogowa oddał honorowo, ponad 40 litrów krwi.

Odznaka „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” to odznaczenie, które ustanowione zostało 22 sierpnia 1997 i jest nadawane honorowym dawcom krwi w uznaniu wybitnych zasług na rzecz ratowania ludzkiego życia i zdrowia oraz aktywnej działalności w ruchu honorowego krwiodawstwa. Odznakę mogą otrzymać zasłużeni honorowi dawcy krwi, którzy oddali co najmniej 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników.