Bloki w ramach programu Mieszkanie PLUS powstaną na półhektarowej działce na os. Piastów Śląskich oraz w budynku pokoszarowym, tuż obok nowo powstającego osiedla TBS.

Program Mieszkanie Plus skierowany jest do osób, które nie kwalifikują się na mieszkanie komunalne, ale jednocześnie nie stać ich na budowane w ramach TBS.  W 2017 roku podczas Międzynarodowych  Targów Budownictwa i Architektury „Budma” w Poznaniu Rafael Rokaszewicz Prezydent Głogowa oraz Prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości S.A. podpisali list intencyjny związany z rządowym programem MIESZKANIE PLUS.  Podpisanie tego listu, jak wówczas wyjaśniał prezydent, oznacza iż Gmina Miejska Głogów jest zainteresowana poprawą stanu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych gospodarstw domowych oraz wsparciem przy tworzeniu infrastruktury społecznej i technicznej. Pierwotnie Program Mieszkanie Plus proponował jedną tylko formę: BGK i gmina zawiązują spółkę celową, BGK kredytuje tę inwestycję, obiekt utrzymuje gmina spłacając jednocześnie kredyt. Koszt najmu wynosił wtedy od 15 do 17 zł. Ta forma była zbyt droga i dla gmin i dla najemców. W Głogowie koszt najmu w nowym mieszkaniu komunalnym to ok. 6 -7 złotych z m2. W TBS to 10/11 zł + opłaty kaucyjne (od 15 do 50 tys. złotych). Rząd, po rozmowach z samorządami, przygotował kolejne propozycje.

– Samorząd wykłada środki finansowe, BGK daje dotację i preferencyjną pożyczkę, a mieszkania są budowane przez spółkę miejską, np. TBS, są bardzo preferowane i mogą otrzymać od gminy większe dofinansowanie). 
W tym przypadku nie ma opłaty kaucyjnej, a koszty najmu pozostają jak w TBS. Przydział mieszkania odbywa się według kryteriów ustalonych wcześniej przez gminy. Po analizach wybraliśmy właśnie ten rodzaj wsparcia dla programu Mieszkanie Plus w Głogowie. Pierwsza taka inwestycja – w tym sposobie finansowania – to budynek na terenie pokoszarowym przy osiedlu TBS. Nie wycofujemy się z programu Mieszkanie Plus, wybraliśmy tylko inną formę jego realizacji – mówi Rafael Rokaszewicz Prezydent Głogowa.

Trzecia propozycja Rządu to partnerstwo publiczno-prywatne na finansowanie budownictwa w ramach Mieszkania Plus.

1 KOMENTARZ

  1. PiS obiecał do końca 2019 roku 100 tysięcy tanich mieszkań, a jest na całą Polskę zaledwie 900 i 600 w budowie czyli kolejne baju baju. Natomiast ochoczo zlikwidował program “Rodzina na swoim”, dzięki któremu setki tysięcy młodych małżeństw zdobyło swoje lokum. 🙁

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here