Wykłady i warsztaty z okazji kolejnej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Uczestnicy festiwalu będą mieli okazję dowiedzieć się: ile pasków ma pasiak, jakie jest znaczenie widelca w europejskiej kulturze stołu oraz co ciekawego opowiedzieć może rycerz.

Głogowskie muzeum od lat włącza się w organizację Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. W tym roku odbywa się ono pod hasłem „Między duchem a materią pośredniczy matematyka”. Przygotowane przez muzealników zajęcia będą więc nawiązywały do tego hasła.

– Wykład zatytułowany „Symbolika liczb i cyfr w kulturze ludowej” wygłosi Paulina Włodarczyk. Weronika Korycka, konserwator zabytków, opowie o wykorzystaniu nowoczesnego spektrometru fluorescencji rentgenowskiej w archeologii i konserwacji. Jakub Szajt przygotował wykład „Historia jednego przedmiotu, czyli znaczenie widelca w europejskiej kulturze stołu”. O życiu i sztuce ludów północy, oraz o tym jak wybudować igloo bez matematycznych obliczeń opowie natomiast Anna Wawryszewicz – mówi Maciej Iżycki z głogowskiego muzeum.

Na zajęciach warsztatowych młodzi uczestnicy festiwalu będą mieli okazję dowiedzieć się tego, ile pasków ma pasiak oraz o tym, co ciekawego opowiedzieć może rycerz. Podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki będzie również doskonałą okazją do zwiedzania muzealnych wystaw i to w towarzystwie ich kuratorów.

Zajęcia w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki odbędą się w MAH 9 i 10 października.