Towarzystwa Miłośników Polkowic zainicjowało starania o powrót do tradycji i nadania Polkowicom patronatu św. Sebastiana. List intencyjny do Papieża Franciszka wysłał burmistrz Polkowic i przewodniczący rady. Stolica Apostolska podejmie ostateczna decyzję.

Poczty sztandarowe szkół podstawowych z Polkowic i Jędrzychowa, służb mundurowych i górniczych zakładów pracy, samorządowcy, radni i mieszkańcy Polkowic – wszyscy wzięli udział we Mszy św. w dniu liturgicznego wspomnienia św. Sebastiana. Uroczystość odbyła się w kościele pw. św. Michała i jest powrotem do starej tradycji miejskiej, zaniechanej po 1945 r.

– Zgodnie miejskimi kroniki oraz źródłami historycznymi, latem 1680 r. ówczesne świeckie i kościelne władze Polkowic wspólnie zwróciły się do św. Sebastiana o pomoc w zwalczeniu dżumy. Choroba ta, przez wiele miesięcy dziesiątkowała mieszkańców miasta i długo nie umiano sobie z nią poradzić. Po ślubach, jak też i po staraniach podjętych przez ówczesnych lekarzy, dżuma powoli odeszła z miasta – mówi Roman Tomczak Rzecznik Prasowy UG Polkowice.

Jako wotum wdzięczności za ten akt Bożej opieki miasto ogłosiło św. Sebastiana swoim patronem. Przez kilka następnych wieków polkowiczanie z troską pielęgnowali pamięć o św. Sebastianie. Tradycja ta została zapomniana po wojnie.

– Pierwsi przypomnieli o niej członkowie Towarzystwa Miłośników Polkowic, a niedawno władze samorządowe naszego miasta zainicjowały oficjalny proces nadania Polkowicom patronatu św. Sebastiana – mówi Roman Tomczak Rzecznik Prasowy UG Polkowice.

We wrześniu 2019 r. Rada Miejska w Polkowicach jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie podjęcia inicjatywy ustanowienia św. Sebastiana patronem Polkowic. Specjalny list intencyjny w tej sprawie skierowali do Papieża Franciszka burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki oraz przewodniczący Rady Miejskiej Roman Rozmysłowski. Ostateczną decyzję podejmie Stolica Apostolska, Papież Franciszek.

Zdjęcie: UG Polkowice