Brak rozwagi i alkohol to najczęstsze przyczyny utonięć w naszym kraju. Pomimo, że Odra jest akwenem wodnym na którym obowiązuje zakaz kąpieli, zdarzały się w latach ubiegłych niebezpieczne sytuacje a nawet tragiczne utonięcia. Policja apeluje o korzystanie wyłącznie ze strzeżonych kąpielisk wodnych.

Ruch turystyczny na Odrze systematycznie wzrasta. Działająca w Głogowie marina oraz przywracana infrastruktura wodna na terenie naszego miasta i w powiatach sąsiednich, istotnie zwiększyła ruch turystyczny na rzece. Policjanci patrolu wodnego w okresie wakacyjnym patrolują odcinek Odry leżący w granicach powiatu głogowskiego.

 – Z pozoru sympatyczna praca na Odrze ma również swoje niebezpieczne i niewdzięczne aspekty. W tym roku policjanci nie musieli prowadzić akcji ratunkowych ale w latach ubiegłych nieśli  ratunek nierozważnym amatorom niedozwolonych kąpieli. Praca policjantów w patrolu wodnym skupia się więc na kontroli przestrzegania przepisów i bezpieczeństwa na rzece oraz terenach przyległych – mówi podinsp. Bogdan Kaleta oficer prasowy KPP w Głogowie.