Polkowiccy artyści stworzyli projekty wzorowane na dziełach Claude’a Moneta, Eugeniusza Dzierżenckiego, Hansa Andreasa Dahla i Jana Stanisławskiego. Prace ozdobią zbiorniki na deszczówkę, które staną w wybranych miejscach w mieście.

W Polkowicach powstały wspaniale projekty inspirowane dziełami mistrzów. Ozdobią one zbiorniki na deszczówkę usytuowane w mieście. W projekcie wzięły udział trzy rodziny i polkowiccy artyści. Malowali dzieła Claude’a Moneta, Eugeniusza Dzierżenckiego, Hansa Andreasa Dahla i Jana Stanisławskiego. Artystyczna akcja „Zbieramy H2O – na wodzie malowane” odbyła się na placu przy Centrum Kultury w Polkowicach.

– Malowanie to najważniejszy etap naszego projektu, którego celem jest również aktywizacja mieszkańców – mówi Dagmara Gawlik, jedna z koordynatorek wydarzenia. – Niedługo te obrazy można będzie odnaleźć w Polkowicach. Gdzie? Tego jeszcze nie będziemy zdradzać, ale sądzę, że mieszkańcy szybko je zauważą.

Przeniesione na płyty PCV obrazy uczestników zostaną zamontowane na zbiornikach magazynujących deszczówkę, która wykorzystana zostanie do pielęgnacji zieleni miejskiej.

Projekt „Zbieramy H2O – na wodzie malowane” to połączenie ekologii, edukacji i kultury poprzez aktywne działanie, informowanie o możliwościach oszczędzania wody, ale też prezentację światowych dzieł sztuki w przestrzeni miejskiej. Do tej pory postawiono w Polkowicach pięć zbiorników, dzięki dofinansowaniu z programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundację Porozumienie Wzgórz Dalkowskich.