Podwyżka dla wszystkich pracowników, niestety nie w tym miesiącu ponieważ jeden ze związków zawodowych nie wziął udziału w negocjacjach. Planuje się, iż pracownicy pogotowia otrzymają podwyżkę od 100 zł do 600 zł. Wysokość  uzależniona jest od stażu pracy i posiadanej specjalizacji.

2 września odbyło się zapowiadane od kilku miesięcy zebranie Związków Zawodowych zrzeszonych przy Pogotowiu Ratunkowym w Legnicy  z dyrektorem placówki Joanną Bronowicką. Wspólnie ustalono nowy  regulamin wynagradzania uzależnione od stażu pracy oraz posiadanej specjalizacji. Najważniejszym punktem spotkania było ustalenie wzrostu wynagrodzeń.

– Jak zostało to określone przez reprezentanta związku zawodowego:  „Jest to historyczne wydarzenie, gdyż płace zamrożone były od 2000 roku i jedynie ustawowe dodatki dla pielęgniarek i ratowników poprawiały fatalną sytuację płacową. Na podwyżkę wynagrodzeń nie pozwalała  zła „systemowa” kondycja finansowa służby zdrowia w Polsce. Dopiero od ostatnich dwóch  lat zaczęło się to zmieniać. Pogotowie w Legnicy wymieniło tabor karetek na nowoczesne z bardzo dobrym wyposażeniem. – mówi Andrzej Niemiec rzecznik prasowy Pogotowia Ratunkowego w Legnicy.

Stopniowo placówka zaczęła odzyskiwać równowagę finansową, a to otworzyło drogę do podwyżek płac wszystkich pracowników.  Minimalna podwyżka to 100 zł natomiast jej górny pułap to prawie 600 zł brutto.

– Wszystko uzależnione od stażu pracy i specjalizacji. Spośród czterech związków zawodowych na spotkanie nie przyszedł żaden przedstawiciel  Międzyzakładowego Związku  Zawodowego Ratowników Medycznych, pozostałe związki wspólnie wypracowały porozumienie. Niestety brak akceptacji podwyżek jednego związku zawodowego blokuje wzrost wynagrodzenia  od bieżącego miesiąca – wyjaśnia Andrzej Niemiec rzecznik prasowy Pogotowia Ratunkowego w Legnicy.