Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji ostrzega przed oszukańczymi wiadomościami przesyłanymi drogą elektroniczną informującymi o wezwaniu na Policję.

Coraz częściej droga emailowa przesyłane są różne wiadomości. Niektóre z nich mogą doprowadzić do utraty oszczędności lub osobistych, ważnych dla informacji.  Pobranie i otworzenie załączonego pliku, który do nas dotrze może zainfekować komputer złośliwym oprogramowaniem. Może on wykradać dane osobowe lub doprowadzić do całkowitego zablokowania komputera. Oszuści żądają okupu za odblokowanie komputera.

– Jeżeli stałeś się ofiarą oszustów skontaktuj się natychmiast ze swoim bankiem. Zmień hasła do wszystkich kont bankowych, poczty elektronicznej i innych portali. Pod żadnym pozorem nie wolno płacić oszustom za odblokowanie komputera! To rozzuchwala przestępców i kontynuują oni swoje ataki przeciwko innym. Nie ma też żadnej gwarancji, że po opłaceniu okupu odzyska się kontrolę nad komputerem. Skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji – apelują funkcjonariusze z Biura do Walki z Cyberprzestępczością KGP.

W przypadku zablokowania komputera pomocy można też szukać na stronie międzynarodowego projektu: nomoreransom.org, którego uczestnikiem jest również Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here